Kącik ZUS
Pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych można kierować do redakcji pod numer 32 415 47 27 wew. 15
w godz. od 9.00 do 11.00. Odpowiedzi będziemy publikować w kolejnych wydaniach „Nowin Wodzisławskich”.
Czy mając 32 lata pracy oraz dodatkowo 3 lata udokumentowane z pola (od 16. roku życia) mogę starać się o świadczenie przedemerytalne?
Czytelniczka z Bełsznicy
35-letni staż pracy nie jest warunkiem do uzyskania prawa do świadczeń przedemerytalnych. Świadczenie przedemerytalne, bez względu na wiek, przysługuje kobiecie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (np. z powodu likwidacji zakładu pracy lub stanowiska), u którego była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy osiągnęła 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Jest osobą bezrobotną i przez co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych, w trakcie którego nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zaproponowanego zatrudnienia. Wniosek o świadczenie przedemerytalne musi być złożony nie później niż 30 dni od daty wydania zaświadczenia o 6-miesięcznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Po 30 latach pracy w wieku 55 lat wniosłam wniosek o wcześniejszą emeryturę. Dostałam wtedy odmowę, bo zabrakło mi 2 miesięcy i 17 dni. Teraz jestem na rencie, w maju 2013 roku skończę 60 lat, czy wtedy przejdę na emeryturę bez względu na przepracowane lata?
Danuta z Wodzisławia
Prawo do emerytury oraz jej wysokość dla osób osiągających powszechny wiek emerytalny urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. nie jest uzależnione od długości okresów składkowych i nieskładkowych, lecz od wartości zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zgromadzonych na indywidualnym koncie składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.
Od 55 roku życia byłam na wcześniejszej emeryturze. Teraz skończyłam 60 lat. Czy mam złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia? W ciągu tych kilku lat nie pracowałam dodatkowo.
Stała Czytelniczka
Jest Pani osobą urodzoną po dniu 1 stycznia 1949 r. Zgodnie z ustawą emerytalną przysługuje Pani prawo do emerytury z chwilą ukończenia 60 roku życia. Należy wówczas nie wcześniej niż 30 dni przed ukończeniem podstawowego wieku emerytalnego wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury, której wysokość będzie ustalona według nowych, zreformowanych zasad.
Urodziłem się w 1951 roku. Pracuję od 14 roku życia, na co mam dokumenty (zakład pracy ubezpieczał mnie już jako ucznia). W wieku 65 lat będę miał ponad 50 lat pracy. Co mnie czeka po tylu latach, czy uda mi się przeżyć na emeryturze za to co wypracowałem?
Józef z Radlina
Wysokość emerytury wyliczana jest dla każdego ubezpieczonego indywidualnie i uzależniona od wartości zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zgromadzonych po 1 stycznia 1999 r. składek emerytalnych na indywidualnym koncie.
Najnowsze komentarze