Kopalnia radzi, co robić, gdy ziemia się trzęsie
RADLIN – Dwa poradniki dla mieszkańców Radlina oraz rybnickiej dzielnicy Niedobczyce opracowała Kopalnia Marcel
Jeden poradnik zawiera wskazówki dotyczące postępowania w razie wystąpienia wstrząsu i uszkodzeń z nim związanych. Drugi jest wykazem zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń i instalacji gazowych, które mogą się rozszczelnić z powodu działalności górniczej. – Uspokajamy ludzi, że wstrząsy nie mają wpływu na funkcjonowanie obiektów. A jeśliby pojawiły się uszkodzenia, to prosimy o reagowanie z rozwagą – mówi Andrzej Kuziak, szef działu miernictwa i geologii KWK Marcel. Kopalnia w poprzednich latach również przygotowywała podobne informacje. Tym razem powodem opublikowania poradnika był najsilniejszy wstrząs w historii kopalni, odnotowany 8 marca po godz. 20.00. W jego efekcie 3 górników zostało rannych, jeden z nich zmarł.
W poradniku czytamy m.in., że przez całą dobę po zdarzeniu należy zgłaszać uszkodzenia zagrażające bezpiecznemu przebywaniu w budynkach, jak nieszczelny komin czy instalacja gazowa. Z innymi sprawami można poczekać i zgłosić je na piśmie, nawet kilka dni po wstrząsie. Wszystkie zostaną rozpatrzone. Natychmiast po zdarzeniu priorytetem dla kopalni jest dbanie o bezpieczeństwo zagrożonych górników.
Sygnały przyjmują: II dyspozytor kopalni pod nr tel. 32 7292135 oraz dyspozytor Stacji Geofizyki Górniczej pod nr tel. 32 7292245. Jeśli ktoś stwierdzi ulatnianie się gazu powinien ostrzec o ryzyku wybuchu, zamknąć kurek przed gazomierzem, przewietrzyć pomieszczenia, nie używać otwartego ognia i bezzwłocznie powiadomić pogotowie gazowe pod numer telefonu 992.
Kopalnia rozprowadziła poradniki poprzez parafie w Biertułtowach i Niedobczycach. Dla mieszkańców Radlina przygotowano 1500 ulotek, dla rybniczan – 1000. Informacje mają się również pojawić w Biuletynie Radlin i na stronie internetowej miasta.
(tora)
Najnowsze komentarze