Poniedziałek, 10 czerwca 2024

imieniny: Bogumiła, Małgorzaty, Edgara

RSS

Kącik ZUS

10.04.2012 00:00 red

Pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych można kierować do redakcji pod numer 32 415 47 27 wew. 15 w godz. od 9.00 do 11.00

Odpowiedzi będziemy publikować w kolejnych wydaniach „Nowin Wodzisławskich”.

Od roku jestem na emeryturze. W 2011 r. przepracowałam 4 miesiące na umowę-zlecenie. Czy to podwyższy mi świadczenie? Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenie?

Danuta

Tak, może Pani złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalno-rentowych.


Żona we wrześniu skończyła 60 lat i przeszła na emeryturę. 10 lat pracowała legalnie we Włoszech. Kto będzie jej wypłacał świadczenie stamtąd? Nasz ZUS czy włoski ubezpieczyciel społeczny?

Czytelnik z Rogowa


Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z obszaru emerytalno-rentowego okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia we Włoszech – o ile zachodzi taka potrzeba – podlega uwzględnieniu przy ustaleniu prawa do polskich świadczeń emerytalno-rentowych oraz obliczaniu ich wysokości.

Analogicznie okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia w Polsce podlega uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do włoskich świadczeń emerytalno-rentowych oraz obliczaniu ich wysokości. Zaznaczyć przy tym należy, że przy ustalaniu prawa do emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. (tzw. nowa emerytura, która nie jest uzależniona od długości przebytych okresów ubezpieczenia), posiadających okresy ubezpieczenia w Polsce i za granicą w państwie członkowskim, nie będzie potrzeby uwzględniania wyżej wymienionych okresów ubezpieczenia przebytych za granicą.



  • Numer: 15 (596)
  • Data wydania: 10.04.12