Jak potwierdzić wysokość wynagrodzenia
Nie musimy składać dokumentów potwierdzających wysokość osiąganego wynagrodzenia ze wszystkich lat pracy. Możemy wskazać zarobki:
– z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego dwudziestolecia poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku
– z 20 lat wybranych z okresu poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku – nie muszą to być lata kolejne i pełne, lecz w sumie ma być ich 20.
Dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzeń jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku ZUS Rp-7 lub legitymacja ubezpieczeniowa, zawierająca odpowiednie wpisy o okresach zatrudnienia i osiąganych wynagrodzeniach. Możliwe jest też przyjęcie kopii dokumentacji płacowej sporządzonej przez archiwum lub uwierzytelnionej kopii sporządzonej przez inne instytucje przechowujące dokumentację danego zakładu pracy bądź prywatną firmę przechowalniczą.
Osoby, które same płaciły składkę na ubezpieczenia społeczne oraz te, które współpracowały przy prowadzeniu działalności, podają na druku ZUS Rp–6 okres prowadzenia działalności lub współpracy, rodzaj prowadzonej działalności oraz adres firmy, numer NKP (Numer Konta Płatnika) i adres ZUS–u, do którego składki wpływały. Na podstawie tych informacji ZUS ustali okres ubezpieczenia społecznego i podstawę wymiaru składek na to ubezpieczenie.
(red)
Najnowsze komentarze