Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Roboty z Lego robią wrażenie

07.02.2012 00:00 przy

RYDUŁTOWY Do tej pory te dzieci znały roboty z filmów, komiksów, opowiadań.

Teraz miały okazję zobaczyć je na własne oczy, nawet budować i wprawiać w ruch. Wszystko działo się w Rydułowskim Centrum Kultury podczas feryjnych warsztatów robotyki. Zajęcia były oblegane. Prowadził je Antoni Duda z Akademii Technicznej Małolata w Rybniku. – Dzieciaki budują podstawowe roboty z klocków Lego Mindstorms. Wyposażają je w czujniki. Następnie programujemy je razem i testujemy na planszach – opowiada Antoni Duda.

Lego Mindstorms to specjalna seria klocków wymyślona przez studentów z USA. Każdy zestaw wyposażony jest w prosty komputer o parametrach zbliżonych do dawnego, legendarnego Commodore C64, mechanizmy napędowe, czujniki, oczywiście mnóstwo klocków pozwalających nadać robotom określone kształty. Młodzi konstruktorzy tworzyli głównie roboty przypominające pojazdy księżycowe z różnymi wysięgnikami. – Dziś nowoczesny przemysł opiera się na robotach. Kto wie, może to zachęci te dzieciaki do poważniejszego zajęcia się robotyką – mówi Antoni Duda.

O ile warsztaty robotyki interesowały głównie chłopaków, to kolejna propozycja feryjna w RCK Feniks powinna przyciągnąć więcej dziewczyn. 10 lutego odbędą się warsztaty lalkarskie, które poprowadzi Karina Abrahamczyk – Zator, absolwentka PWST we Wrocławiu. Uczestnicy muszą przynieść drewniane łyżki, guziki, włóczkę i kawałki materiałów. Warsztaty obejmują tworzenie lalek, poznawanie technik lalkarskich i animacji.

(tora)

Mateusz Hnida, 10 lat

Chce zostać gwiazdą rocka, dlatego zbudował robota – gitarę. Gitarę budowałem trochę mniej niż pół godziny. Tu jeszcze zbudowałem takiego robota, który by chodził po ścianach. Ale chyba to się nie uda.

Hubert Brząkalik, 10 lat

Zajęcia bardzo mi się podobają. Kolega mi o nich powiedział. Pierwszy raz buduję robota. Potrafi dotykać i widzieć. Jak kogoś zobaczy, to się cofa i jedzie gdzieś indziej. I na dźwięk reaguje. Kiedy się klaśnie, odjeżdża.

  • Numer: 6 (587)
  • Data wydania: 07.02.12