W wodzisławskiej policji szału nie ma
WODZISŁAW – W niektórych miastach komendy policji przeżywają oblężenie. W długich kolejkach stoją kandydaci do pracy.
Od przyszłego roku mają obowiązywać zmienione przepisy emerytalne, dotyczące służb mundurowych. Po reformie funkcjonariusze mieliby przechodzić na emeryturę po 25 latach pracy i ukończonych 55 latach życia. Rok 2012 ma być więc ostatnim, w którym obowiązują dotychczasowe przepisy emerytalne, pozwalające przejść na emeryturę po 15 latach służby, bez względu na wiek. Z tego powodu komendy policji w wielu miastach w Polsce są wręcz oblegane przez chętnych.
Ciągle przyjmują
A jak to wygląda w Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu?
– Szału nie ma – mówi Joanna Paszenda, rzecznik wodzisławskiej komendy. – W 2010 roku podanie złożyło u nas 95 osób, w 2011 – 141, zaś w tym roku, jak do tej pory zgłosiło się do nas 7 chętnych.
Pani rzecznik dodaje, że w Wodzisławiu podania o przyjęcia do policji można składać w dziale kadr, od poniedziałku do piątku. Kolejek nie ma, podania są przyjmowane na bieżąco.
W Wodzisławiu podania o przyjęcia do policji można składać w dziale kadr, od poniedziałku do piątku. Kolejek nie ma, podania są przyjmowane na bieżąco.
W 2010 roku do wodzisławskie policji przyjęto 8 osób, w 2011 – 25. Obecnie komenda posiada 11 wakatów.
Testy i szkolenia
Droga od złożenia podania do zatrudnienia jest bardzo długa i niełatwa. Najpierw delikwent musi zdać teoretyczny test (składający się z ok. 400 pytań) m.in. z zakresu ustawodawstwa. Potem jest test sprawnościowy, psychotesty i spotkanie z komisją, która pyta m.in. o motywację kandydata do służby w policji. Na końcu, po pomyślnym przejściu kolejnych etapów rekrutacji, kandydat przechodzi badania lekarskie. Całość rekrutacji trwa kilka miesięcy. Po przyjęciu do pracy świeżo upieczony policjant kierowany jest na kurs podstawowy, który trwa około pół roku.
(abs)
Najnowsze komentarze