Książeczką o dziecięcych snach promują rodzicielstwo zastępcze
GORZYCZKI – Dzieci autorami nietypowej książki
Powiatowy Dom Dziecka w Gorzyczkach wydał książeczkę, która ma zachęcać do rodzicielstwa zastępczego. Publikacja pt. „Mój niesamowity sen” jest zbiorem dziesięciu historyjek opowiadających o dziecięcych marzeniach i snach, których autorami są wychowankowie placówki w Gorzyczkach.
Publikacja wydana została dzięki pomocy przyjaciół i sponsorów placówki i jest formą podziękowania dla wszystkich osób, którym nie jest obojętny los dziecka. Ta nietypowa inicjatywa jest apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, dysponujących odpowiednimi warunkami, aby podzielili się miłością z dziećmi pozbawionymi właściwej opieki ze strony rodziców biologicznych. Niejako przy okazji Powiatowy Dom Dziecka włącza się w kampanię promującą rodzicielstwo zastępcze. Jak podkreśla dyrektor placówki, mimo wieloletnich starań oraz zmian w prawie, w Polsce nadal funkcjonuje kilkaset domów dziecka, w których zamieszkuje kilka tysięcy dzieci. Tymczasem według specjalistów mimo najlepszych nawet warunków nie są one w stanie zastąpić rodziny i prawdziwego domu.
Przełamać stereotypy
– Tą publikacją chcemy zwrócić uwagę na los wychowanków placówek, takich jak nasza, którzy z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej nie mogą zostać adoptowani, a z powodu wieku czy też stanu zdrowia rzadko trafiają do rodzin zastępczych – mówi Joanna Kasendra, dyrektor Powiatowego Domu Dziecka w Gorzyczkach. – Pragniemy też pokazać, że nasi podopieczni są wspaniałymi, twórczymi, pełnymi marzeń i fantazji dziećmi. Jesteśmy przekonani, że osoby, które zapoznają się z tymi opowiadaniami przekonają się o tym. Z całych sił pragniemy złamać stereotyp wychowanka domu dziecka, który stale pokutuje w świadomości części społeczeństwa i promować wizerunek wychowanków naszej placówki jako osób twórczych, wrażliwych, mogących zmieniać świat – dodaje.
Nie wszyscy znaleźli rodzinę
Na koniec roku 2011 w Powiatowym Domu Dziecka w Gorzyczkach i należących do niego mieszkaniach usamodzielnień przebywało łącznie 42 wychowanków. Równocześnie w funkcjonujących w powiecie wodzisławskim 170 rodzinach zastępczych opiekę znalazło 250 dzieci i młodzieży.
(red)
Najnowsze komentarze