środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Zmianę granic miasta będzie można zaskarżyć

17.01.2012 00:00 red

Zmiana granic gmin i miast będzie ustalana na podstawie decyzji, a nie, tak jak dotychczas, w formie rozporządzenia Rady Ministrów. Samorządy będą mogły ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. 

W ostatnich latach wiele decyzji rządu zmieniających granice gmin zostało podjętych mimo sprzeciwu lokalnych władz i samych mieszkańców. Niestety, w obecnym systemie, gminy nie mogą ich zaskarżać, ponieważ mają one formę rozporządzenia, a sądy administracyjne nie mają właściwości do rozstrzygania w sprawie aktów normatywnych wydawanych przez naczelne (czy centralne) organy administracji rządowej.

Decyzja nieostateczna

W 2009 r. w sprawie dwukrotnie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny wskazując na potrzebę stworzenia skutecznych mechanizmów prawnych zabezpieczających samorządy przed pochopnymi zmianami ich granic.

Zgodnie z nowym projektem zmiana granic gmin i miast będzie ustalana w formie decyzji Rady Ministrów. Gmina, powiat lub województwo, których będzie dotyczyła będzie mogła zwrócić się w ciągu dwóch miesięcy z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Od decyzji będzie też przysługiwała skarga do sądu administracyjnego.

Wypowiedzą się w ankiecie

Sprawa jest aktualna w Wodzisławiu, gdzie o odłączenie od miasta stara się ok. 80 mieszkańców Grodziska. Chcą być mieszkańcami sąsiednich Marklowic. Niebawem w obu gminach ruszą konsultacje społeczne. Wodzisławianie w formie ankiety wypowiedzą się co o tym myślą. Na sesji rady miejskiej w styczniu radni przyjmą uchwałą wzór ankiety. Będzie on identyczny z tym w Marklowicach. Dopiero potem prezydent zdecyduje o terminie konsultacji.  

PAP-Samorząd, (raj)

  • Numer: 3 (584)
  • Data wydania: 17.01.12