Panowie samorządowcy, a może warto zacząć od siebie?
POWIAT – Starostwo i Urząd Miasta w Wodzisławiu trąbią o ekologii i dotują wymianę kotłów na ekologiczne a sami kopcą
W ramach trzyletniego programu Wodzisław dofinansował modernizację 163 kotłowni. Program dotował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Miasto wydało na ten cel ok. miliona zł. Zakładano wymianę nawet 300 kotłów, jednak nie było wystarczającego zainteresowania mieszkańców, choć średnio każdy z nich otrzymywał dotację w wysokości 5,8 tys. zł.
Nie jest wzorowo
Problem niskiej emisji nie tylko pozostał, ale w ostatnim czasie się nasilił. Normy zostały przekroczone 151 razy w ciągu roku! Powiat wodzisławski wygląda pod tym względem wyjątkowo niekorzystnie. Wiedzie prym w skali kraju. Stąd apele urzędników, by nie spalać śmieci i systematycznie wymieniać stare kotły na ekologiczne. W tym kontekście zapytaliśmy wodzisławskich urzędników, czy kotłowania w budynku urzędu miasta spełnia normy ekologiczne i nie kopci.
– Nie mogę powiedzieć, że pod tym względem budynek urzędu miasta jest wzorcowy – mówi Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu.
W kotle zainstalowanym w wodzisławskim magistracie spalany jest miał węglowy. Kocioł spełniał normy ekologiczne obowiązujące 14 lat temu, kiedy go zainstalowano. Dzisiaj jest już mocno wyeksploatowany i odstaje od obecnych standardów. – Wygląda na to, że innych upominamy, a sami jesteśmy nie w porządku. Może warto zacząć od siebie – mówi Jan Grabowiecki, przewodniczący rady miejskiej w Wodzisławiu.
Wiceprezydent Dariusz Szymczak zapewnia, że władze miasta robią wszystko, by zrezygnować z własnych kotłów i przyłączyć budynki miejskie do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Tak zrobiliśmy w przypadku budynku urzędu stanu cywilnego. Ciągle prowadzimy rozmowy z PEC, by podłączyć także inne budynki, w tym urząd miasta – mówi Dariusz Szymczak.
U starosty nie lepiej
Nie lepiej pod tym względem jest w wodzisławskim starostwie. Kopci kotłownia w kompleksie budynków Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Gałczyńskiego. – Zwracam uwagę pana starosty, by jak najszybciej zmodernizował tę kotłownię – mówił podczas sesji rady powiatu Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Dodaje, że stan powietrza wokół ZST może wypaczać pomiary stacji badawczej zlokalizowanej w tym miejscu. Również prezydent zachęca starostę, by zajął się tematem, dlatego też skierował do niego pismo w tej sprawie. – Na stan powietrza narzekają mieszkańcy pobliskich osiedli – mówi Dariusz Szymczak.
– Obecnie trwa drugi etap termomodernizacji Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego. W przyszłym roku planowany jest ostatni etap, polegający na likwidacji kotłowni i podłączeniu obiektów do sieci ciepłowniczej. Planowany termin ukończenia tej inwestycji to wrzesień 2012 r. – mówi Wojciech Raczkowski z Biura Rady i Zarządu Powiatu Wodzisławskiego. Dodaje, że dzięki przeprowadzonym pracom (ocieplono budynek, wymieniono okna i drzwi) ograniczono zapotrzebowanie na ciepło co przełożyło się już teraz na jakość powietrza atmosferycznego w najbliższej okolicy.
Rafał Jabłoński
Najnowsze komentarze