Renta socjalna z wyższym limitem
Od przyszłego roku wzrośnie kwota dodatkowych przychodów świadczenia, jakie możemy uzyskać otrzymując rentę socjalną – bez groźby zawieszenia świadczenia.
Próg mocno w górę
Obecnie prawo do renty socjalnej jest zawieszane za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody w kwocie wyższej niż 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w okresie od 1 września do 30 listopada jest to 1009,90 zł).
Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, próg, którego przekroczenie skutkuje zawieszeniem renty, wzrósłby do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w okresie od 1 września do 30 listopada jest to 2356,30 zł). Gdyby zmienione przepisy obowiązywały już teraz, taka osoba mogłaby bez żadnych konsekwencji z związanych zawieszeniem świadczenia osiągnąć przychody o ponad 1300 zł wyższe niż obecnie.
Będzie można więcej dorobić
Przypomnijmy, czym jest renta socjalna. Przysługuje ona osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy, która wcześniej nie była nigdzie zatrudniona. Niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym czasie. Chodzi o okres przed ukończeniem 18 roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, ale przed ukończeniem 25 roku życia - czyli najczęściej przed ukończeniem studiów. Niezdolność może również powstać podczas studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna może być przyznana na stałe lub na określone okresy wyznaczane przez lekarza orzecznika ZUS. Jej wysokość jest stała dla wszystkich. Obecnie wynosi 611,67 zł brutto. – Ustawa dotyczy osób np. niewidomych. Takich, które mają orzeczoną niezdolność do pracy, ale w zakresie swoich możliwości dorabiają sobie w różny sposób. Od nowego roku będą mogli w ten sposób uzyskać większe przychody bez obawy o zawieszenie renty – tłumaczy Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
(pm)
Najnowsze komentarze