Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Straż gminna przymyka oko na ciężarówki rozjeżdżające drogi

08.11.2011 00:00 przy

Komendant straży miejskiej uważa, że ograniczenia tonażowe na drogach przekraczają głównie miejscowi przedsiębiorcy. Radni są innego zdania.

LUBOMIA. Na sesji radni pytali komendanta straży gminnej o to, w jaki sposób straż walczy z kierowcami jeżdżącymi zbyt ciężkimi autami po ulicach Korfantego i Mickiewicza w Lubomi, oraz 3 Maja w Syryni. Zdaniem Andrzeja Wuwra większość aut, które przekraczają tonaż należy do miejscowych przedsiębiorców. – Trudno ich karać, skoro państwo radni sami umożliwiliście im zarejestrowanie działalności gospodarczej. W gminie jest sporo firm handlujących materiałami budowlanymi czy kruszywami. Oni korzystają z ponad 40-tonowych aut ciężarowych, bo przecież trudno oczekiwać, by jeździli małymi starami  – tłumaczy Andrzej Wuwer.
Komendant przekonuje, że ciężarówki, które nie należą do miejscowych przedsiębiorców, a korzystają z dróg o ograniczonej nośności stanowią niewielki promil. – A do tego wiele aut przejeżdża pustych, i wtedy one mieszczą się w dopuszczalnym tonażu, bo nie przekraczają 15 ton – wyjaśnia komendant. Nie wszystkich przekonał. – Panie komendancie, ja wiem kto tu mieszka, i kto jakim autem jeździ. Czasem się temu przyglądam i tylko do końca września naliczyłem ponad 100  dużych, czteroosiowych aut ciężarowych, które na pewno z naszej gminy nie były. Jak pan uważa, że to promil, to ja dziękuję – odparł radny Bogusław Wawrzyńczyk. – Problemu bym nie poruszał gdyby nas ktoś zapewnił, że te drogi zostaną w najbliższym czasie wyremontowane, ale wątpię czy tego doczekamy szybko – dodał Wawrzyńczyk.
Przewodniczący rady uważa, że dobrze by było gdyby problemowi przyjrzały się odpowiednie do tego służby. – Dlatego poinformowałem Inspekcję Transportu Drogowego, żeby zrobiła tu kontrolę. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Zapewnili, że sprawie się przyjrzą – zakończył temat przewodniczący Roman Bizoń.

(art)

  • Numer: 45 (574)
  • Data wydania: 08.11.11