Uczą się jak być atrakcyjnym na rynku pracy
MARKLOWICE To już półmetek projektu: „Efektywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w gminie Marklowice”, realizowanego przez tutejszy Ośrodek Pomocy Społecznej.
IV edycja programu rozpoczęła się w lutym tego roku. Bierze w niej udział 10 osób, w tym 7 kobiet i 3 mężczyzn. Są to niepracujący, zagrożeni wykluczeniem społecznym. Projekt ma dać im wiedzę i umiejętności ułatwiające znalezienie pracy oraz funkcjonowanie w życiu osobistym, społecznym i zawodowym.
Od kwietnia do czerwca uczestnicy projektu brali udział w tzw. szkoleniach „miękkich”, czyli w warsztatach umiejętności psychospołecznych i społecznych oraz w szkoleniu z zakresu doradztwa zawodowego. Spotkania te ułatwiły im poznanie swoich słabych i mocnych stron, pozwoliły na doskonalenie umiejętności zarządzania domowym budżetem, dbania o wygląd zewnętrzny, a nawet dały możliwość zdobycia umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Na zajęciach z doradcą zawodowym bezrobotni uczyli się sporządzania dokumentów aplikacyjnych, czy prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.
Niektórzy uczestnicy projektu mają niskie lub zdezaktualizowane kwalifikacje zawodowe. Mogą je podnieść poprzez udział w różnego typu szkoleniach zawodowych. I tak, pięć kobiet bierze obecnie udział w kursie prawa jazdy. Cztery panie uczestniczą także w kursie obsługi kasy fiskalnej. Za kilka dni rozpocznie się kolejny kurs zawodowy na operatora koparko – ładowarki, w którym weźmie udział dwóch mężczyzn. Projekt zakłada również przeprowadzenie kursów księgowości, florystycznego, stylizacji paznokci czy opiekuna osób starszych i dzieci.
– W projekcie uczestniczymy od 2008 roku i efekty już są widoczne – mówi Krystyna Malina, kierownik marklowickiego OPS-u. – Wielu z uczestników szkoleń zdobyło zatrudnienie, często właśnie w tych zawodach, w których ich szkoliliśmy.
Tegoroczna edycja projektu zakończy się w grudniu tego roku.
(abs)
Najnowsze komentarze