środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Szybciej do rannego

02.08.2011 00:00 red

REGION – Nowy system ratownictwa medycznego – Wodzisław po staremu, Rybnik i Racibórz ze zmianami

W naszym województwie działa już nowy system państwowego ratownictwa medycznego. Jak zapewnia wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, jest nowocześniejszy, sprawniejszy i bliższy klientowi od dotychczasowego. Przejawem zmian jest nowe miejsce stacjonowania 5 zespołów podstawowych i specjalistycznych, mówiąc prościej – karetek z personelem. Dwa dotyczą naszego regionu. Jeden zespół podstawowy przeniósł się z Rybnika do Świerklan. Z kolei z Raciborza do Krzyżanowic został przesunięty zespół specjalistyczny. Żadne zmiany nie zaszły w funkcjonowaniu ratownictwa w powiecie wodzisławskim. Obecność zespołów wyjazdowych w szpitalach w Wodzisławiu i Rydułtowach odpowiednio zabezpiecza mieszkańców i jest zgodna z założeniami nowego systemu. – Można powiedzieć, że wyprzedziliśmy wprowadzony system o półtora roku – mówi Wieńczysław Kuklewicz, szef ratownictwa medycznego w ZOZ w Rydułtowach. 

Liczba zespołów wyjazdowych bez zmian

System, jak tłumaczy wojewoda, bazuje na 15 silnych rejonach operacyjnych z 13 dysponentami zespołów ratownictwa. Do tej pory w województwie śląskim były 22 rejony operacyjne z 22 dysponentami. W nowym systemie nie zmieniła się liczba zespołów operacyjnych. Nadal jest ich 154 – 75 specjalistycznych i 70 podstawowych. Karetki zakontraktowane w tym systemie przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą wyłącznie świadczyć usługi z zakresu ratownictwa medycznego. Wieńczysław Kuklewicz tłumaczy, co to oznacza. Karetki powinno się wzywać w przypadkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. – Nie można wzywać karetki do osoby, która gorączkuje drugi dzień – mówi szef ratownictwa z Rydułtów.

Sprawdzają, czy działa jak należy

System maksymalnie skraca czas dojazdu karetki do chorego i jego transportu do szpitala. Ma być bardziej wydolny także w przypadku zdarzeń masowych, jak np. katastrofy na drogach czy w zakładach przemysłowych. W pierwszym okresie funkcjonowanie systemu monitorują obserwatorzy wyznaczeni przez wojewodę. Sprawdzają, czy wszystko działa jak należy, czy też trzeba coś poprawić.

Dysponentów zespołów ratownictwa medycznego wybrał Narodowy Fundusz Zdrowia w konkursie ofert. Kontrakty zostały podpisane do końca 2012 r. W 2011 r. budżet państwa przeznaczył w województwie śląskim na działalność systemu państwowego ratownictwa medycznego 187 mln złotych.

(tora)

  • Numer: 31 (560)
  • Data wydania: 02.08.11