Jak uchronić się przed wielką wodą
WODZISŁAW – Konferencja na temat zagrożenia powodziowego i nie tylko.
W czwartek 19 maja w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu zorganizowano konferencję na temat zagrożeń naturalnych. Zastanawiano się m.in. dlaczego występują powodzie i jak sobie z nimi radzić. Mówiono także o tąpnięciach w kopalniach, które często odczuwają mieszkańcy powiatu wodzisławskiego. O wpływie zmian klimatycznych na rodzaje i skutki zagrożeń naturalnych mówiła Marta Adamczyk, doradca metodyczny z Wodzisławia. Przedstawiciele IMiGW w Krakowie Małgorzata Siudak i Roman Konieczny skupili się na informowaniu jak radzić sobie z powodzią. – Niezbędna jest edukacja. Dlatego w tym celu w Instytucie Meteorologii utworzono biuro ds. współpracy z samorządami. Ma to szczególne znaczenie na terenie powiatu wodzisławskiego, na którym znajduje się wiele naturalnych cieków wodnych, a intensywna urbanizacja zakłóciła procesy naturalnej retencji, w efekcie czego nawet przeciętne opady deszczu mogą doprowadzić do gwałtownych wezbrań i zalewania domostw – podkreślił Roman Konieczny.
W dalszej części konferencji głos zabrał Adam Barański, przedstawiciel Kompanii Węglowej, który odniósł się do tematu wstrząsów i tąpnięć związanych z eksploatacją górniczą. Ekspert wyjaśnił, że wstrząsy towarzyszyły eksploatacji węgla od zawsze i w porównaniu do lat 80. ich liczba zmniejszyła się o około jedną trzecią.
Konferencję zorganizowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Wodzisławskiego, działająca przy staroście wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu.
(red)
Najnowsze komentarze