środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Honorowa odznaka do poprawki

10.05.2011 00:00 red

RYDUŁTOWY. Odznaka Złote Grabie przyznawana od 16 lat osobom zasłużonym dla Rydułtów jest niezgodna z herbem miasta i jej wygląd należy poprawić.

Dlaczego sprawa wyszła na jaw dopiero teraz? Okazało się, że po zmianie ustawy o odznaczeniach państwowych wzór odznaki musiała zatwierdzić rada miejska w formie uchwały. Przegłosowany rok temu dokument trafił do prezydenta RP, ten przekazał go komisji heraldycznej, która dopatrzyła się nieprawidłowości. Powstał nowy projekt, który również będzie opiniowany przez heraldyków. – Jeśli wtedy czekaliśmy rok, to ile teraz będzie trwać procedura? Obawiamy się, że ludzie zasłużeni dla naszego miasta – często osoby w sile wieku – mogą nie dotrwać – mówi Krzysztof Jędrośka sekretarz miasta. Na logikę prościej byłoby najpierw dać odznakę heraldykom do sprawdzenia, a potem podejmować uchwałę. Ale obowiązująca procedura jest inna – najpierw uchwała, potem opinia. 

Przyjętą w lutym zeszłego roku przez radę miejską odznakę odrzuciła komisja heraldyczna działająca przy ministerstwie spraw wewnętrznych. Szacowne gremium dopatrzyło się rozbieżności w liczbie zębów w grabiach odznaki i w herbie miasta. Herbowe grabie mają sześć zębów, odznakowe – cztery. Stwierdzenie uchybień nie dziwi tak bardzo jak czas. Komisja heraldyczna przygotowała opinię rok po przyjęciu uchwały. Gotowy już nowy projekt Złotych Grabi spełnia sugestie speców od heraldyki. Odznaka jest złota, ma niewielkie rozmiary. Już w poprzednim kształcie, z czterema zębami jej wykonanie było sporym wyzwaniem dla złotnika. Oby nowy wzór odznaki nie okazał się dla niego niewykonalny.

Złote Grabie przyznawane są od 1995 roku. W zeszłym roku rada miasta musiała ją oficjalnie ustanowić w formie uchwały ze względu na znowelizowaną ustawę o odznaczeniach państwowych.  Co więcej, po podjęciu uchwały przez radę odznakę miał według nowych przepisów zaopiniować Prezydent RP. Ten przekazał ją komisji heraldycznej. Rok później opinia dotarła do Rydułtów. Na logikę prościej byłoby najpierw dać odznakę heraldykom do sprawdzenia, a potem podejmować uchwałę. Ale obowiązująca procedura jest inna – najpierw uchwała, potem opinia. Projektowaniem nowej odznaki zajął się pracownik referatu architektury, więc opracowanie wzoru nie pociąga żadnych kosztów dla miasta. Na najbliższej sesji rada miejska powinna jeszcze raz podjąć uchwałę o tej samej odznace. Potem dalsza procedura – opiniowanie i ostateczne zatwierdzenie. Do tego czasu przyznawanie odznaki zawieszono.

(tora)

  • Numer: 19 (548)
  • Data wydania: 10.05.11