Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Nowa wieś w wersji Lux

18.01.2011 00:00 art
Nieubłaganie zbliża się czas podjęcia ostatecznych decyzji, związanych z przeprowadzką do Nowych Nieboczów.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach złożył do Urzędu Gminy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy nowej wsi na Dąbrowach w Syryni. To kolejny krok, przybliżający realizację tej inwestycji, ściśle związanej z budową zbiornika Racibórz Dolny. Oznacza, że ma ona coraz większe szanse realizacji. Sporo będzie jednak zależeć od samych mieszkańców Nieboczów, dla których zbliża się czas podjęcia ostatecznych decyzji.

Chcą budować wieś w pełni wyposażoną

– RZGW gotowe jest na trzeci wariant budowy nowej wsi – podkreśla Czesław Burek, wójt Lubomi. Oznacza to, że na Dąbrowach w Syryni powstanie wieś w wersji „lux”, czyli wyposażona we wszystkie zaplanowane obiekty użyteczności publicznej. – Powstaną budynki usługowe, boisko, park leśny, kościół i cmentarz – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi. Wersja ta będzie aktualna tylko wówczas, gdy do nowej wsi przeniesie się co najmniej 50 właścicieli nieruchomości. Obecnie zainteresowanych jest 78 rodzin. 

Czasu na decyzje niewiele

RZGW czeka na ostateczne decyzje, a co za tym idzie podpisanie aktów notarialnych. – Najdalej do połowy drugiego kwartału tego roku chcemy mieć tę sprawę załatwioną – podkreśla Artur Wójcik, dyrektor RZGWw Gliwicach.

Są pierwsze rezygnacje

Każdy z nieboczowian musi jeszcze podjąć decyzję na jaki wariant przenosin się zdecyduje. W pierwszym z nich RZGW przekazuje działkę w nowej wsi, a właściciel sam buduje dom za odszkodowanie. Kolejny wariant przewiduje przekazanie przez RZGW działki i gotowego domu wykonanego według projektu RZGW. Trzeci wariant mówi o zamieszkaniu w gotowym mieszkaniu, znajdującym się w budynku wielorodzinnym, wraz z częściową rekompensatą. – W grudniu 2 czy 3 właścicieli zrezygnowało z przenosin do Nowych Nieboczów. Przeniosą się na własną rękę w inne miejsce – zaznacza Wójcik.

– Dalsze rezygnacje mogą spowodować, że RZGW zmieni wariant wsi na uboższy – podkreśla Czesław Burek. 

Artur Marcisz

  • Numer: 3 (532)
  • Data wydania: 18.01.11