Wybitny patron byłby z nich dumny
Pełna sala podziwiała i oklaskiwała kunszt znakomitych pianistów, którzy wystąpili 4 grudnia. Anna Górecka zaprezentowała m.in. preludia swojego niedawno zmarłego ojca. Na widowni siedziała wdowa po kompozytorze, także bliscy i dalsi krewni Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpili też Monika Sikorska-Wojtacha, Szymon Kowalski i prof. Gabriela Szendzielorz -Jungiewicz z piątką uczniów szkół muzycznych z Katowic, Rybnika i Rydułtów. Wybrała ich spośród 16 uczestników warsztatów, które znakomita pedagog prowadziła dzień wcześniej w ramach festiwalu. Jako pierwsza warsztatowiczka wystąpiła Kamila Rondzista, ośmioletnia rydułtowianka, grająca od dwóch lat na fortepianie w Szkole Muzycznej I Stopnia Pod Nutką w Rydułtowach. W warsztatach brała udział pierwszy raz: – Chciałabym nie przyśpieszać nut. Czasami gram za szybko – mówiła o swoich oczekiwaniach. Jej starsza koleżanka, 15-letnia Ida Wilczak uczestniczyła już w pierwszych warsztatach z prof. Jungiewicz rok temu. Wspominała je bardzo dobrze. - Tym razem chciałabym porad, żeby nie spinać się podczas grania – mówiła Ida.
Festiwal wysoko oceniła rodzina H. M. Góreckiego. Wypada mieć nadzieję, że impreza na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny Rydułtów.
(tora)
---
ORŁOWA. W ramach projektu Rydułtowskie Spotkania Kulturalne na Pograniczu 10 grudnia w partnerskim mieście Rydułtów Orłowej odbędzie się Prezentacja regionalnego zwyczaju i obrzędu świątecznego. W Domu Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czech w Orłowej Lutyni rydułtowskie Pikotki pokażą wyroby rękodzieła, szopki bożonarodzeniowe, wieńce adwentowe, ozdoby i stroiki świąteczne. Z kolei typowy śląski stół wigilijny zaprezentuje Koło Gospodyń Wiejskich Rydułtowy – Radoszowy.
Najnowsze komentarze