Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

W Łaziskach posadzą Katyńskie Dęby

16.11.2010 00:00 art
Zespół Szkolno–Przedszkolny uczestniczy w programie „Katyń… Ocalić od zapomnienia”.

Pomysłodawcy programu chcą, by w całej Polsce zasadzono 21857 dębów, które mają symbolizować ofiary Zbrodni Katyńskiej. Przed 70 laty na rozkaz Stalina zamordowano właśnie tylu oficerów więzionych w obozach jenieckich w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. 

Zginęli w Twerze

Do tej pory posadzono ponad 3 tys. takich dębów. Kolejne 2 zostaną posadzone w Łaziskach. Stąd pochodziło bowiem dwóch policjantów zamordowanych przez katów NKWD. Aspiranci Alojzy Budnik i Wincenty Szymiczek zginęli w kwietniu 1940 roku w Twerze, zamordowani strzałem w tył głowy. – O tym, że w Katyniu zginął Alojzy Budnik wiedziałam od dawna. Ale historia pana Szymiczka była dla nas nowością. Jego osobę przybliżył nam anonimowy list, który dotarł kilka miesięcy temu do naszej szkoły – mówi Gabriela Kłosek, dyrektor szkoły w Łaziskach. – Sprawdziliśmy informacje w nim zawarte i one się potwierdziły. Okazało się, że w dzieciństwie byłam sąsiadką córki Wincentego Szymiczka. Wtedy jednak z wiadomych przyczyn o tej sprawie nie można było za wiele mówić i dlatego nie miałam pojęcia, że ojciec tej pani zginął w Twerze – dodaje pani dyrektor.

Oddadzą hołd zamordowanym

Uroczystość posadzenia dębów wraz z krótkim nabożeństwem odbędzie się 16 listopada o godz. 15.00 przy kościele w Łaziskach lub na terenie nowego cmentarza (w zależności od pogody). Obecni będą żyjący członkowie rodzin zamordowanych policjantów, władze szkoły i władze gminy.

(art)

  • Numer: 46 (523)
  • Data wydania: 16.11.10