środa, 12 czerwca 2024

imieniny: Janiny, Onufrego, Leona

RSS

Wieści z funduszu

27.07.2010 00:00 red
Retencja zaktualizowana – będzie bezpieczniej
Na wniosek Zarządu Województwa dotacją do kwoty 450 tysięcy złotych WFOŚiGW w Katowicach wsparł przygotowywane przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach opracowanie aktualizujące program małej retencji dla województwa śląskiego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Celem tego zadania jest wskazanie możliwości poprawy regionalnego bilansu wodnego zlewni rzecznych, zwiększenie zasobów dyspozycyjnych wody oraz innych działań służących ochronie przed powodzią. Przy opracowywaniu programu priorytet będą miały działania, które spełniać będą zakładane cele gospodarcze a jednocześnie wymagania koniecznej poprawy gospodarki zasobami wodnymi. Dotyczy to zwłaszcza odbudowy naturalnej retencji zlewni i zastosowanie programów zagospodarowania wód opadowych na terenach zurbanizowanych a także modernizację i przekształcenie odwadniających systemów melioracyjnych na systemy odwadniająco– nawadniające. Dalszy rozwój tzw. sztucznej małej retencji będzie stanowić uzupełnienie działań proekologicznych.
 
Kilometry kanalizacji u sąsiadów
20 lipca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach Gabriela Lenartowicz – prezes Zarządu Funduszu przekazała na ręce Iwony Lukowicz–Fojt – wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach dokumenty potwierdzające przyznanie przez Ministerstwo Środowiska dofinansowania z w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Po zawarciu umowy unijna dotacja zostanie przeznaczona na sfinansowanie realizacji II etapu modernizacji gospodarki wodno–ściekowej w Gliwicach.W jego ramach zbudowanych zostanie 2,5 km kanalizacji sanitarnej i 2,3 km sieci wodociągowej. Zmodernizowana też będzie Centralna Oczyszczalnia Ścieków oraz Stacja Uzdatniania Wody „Łabędy” w Gliwicach. Z nowej sieci kanalizacyjnej korzystać będzie mogło ponad 600 osób. Pozwoli to na zakończenie trwającej od sześciu lat kompleksowej modernizacji gospodarki ściekowej w gminie.
 
Rybnik zarobi na śmieciach
W Rybniku–Boguszowicach otwarto Zakład Przerobu Odpadów Komunalnych zbudowany przez firmę „Sego”. Instalacja, która jest jedną z najnowocześniejszych tego typu w regionie, może w ciągu roku przerobić ponad 140 tys. ton odpadów i rozwiązać na wiele lat problem gospodarki śmieciowej w tym mieście. Docelowo bowiem, dzięki powstaniu zakładu, wszystkie odpady z Rybnika zostaną poddane odzyskowi, zamiast ich unieszkodliwiania przez składowanie.Całe przedsięwzięcie kosztowało 7,5 miliona złotych, 75 procent tej kwoty to pożyczka preferencyjna udzielona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Numer: 30 (507)
  • Data wydania: 27.07.10