Dyktando z akcentem chopinowskim
25 osób walczyło o puchar starosty podczas ósmej edycji konkursu ortograficznego.
Rozżarzone, rdzawoczerwone słońce chyliło się ku linii horyzontu. Od tych słów rozpoczęło się dyktando, jakie pisali pracownicy oświaty – pedagodzy i pracownicy administracji w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli na os. 1 Maja w Wodzisławiu. W konkursie ortograficznym, który miał miejsce 7 czerwca, wzięło udział 25 śmiałków z Radlina, Rydułtów, Pszowa i Wodzisławia.
– Do konkursu przystąpiłam bez specjalnego przygotowania. Można powiedzieć, że tak z marszu, bez przeglądania słowników poprawnej polszczyzny. To dobra zabawa, przy okazji której można sprawdzić swoje możliwości – mówi z uśmiechem Anna Gaszka, pedagog szkolny z rydułtowskiego ZSP nr 2.
Ksiądz wierzy… w siebie
Autorką tegorocznego dyktanda była dr Monika Witosz. Tekst po raz kolejny czytała Grażyna Szweda, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. – Tekst „U Chpina” nie należał do prostych. Szczególne trudności sprawiały zwroty francuskojęzyczne – mówi członek siedmioosobowej komisji, Weronika Pasikiewicz. Nazwa konkursu ortograficznego sugerowała, że nie była to impreza do końca poważna. Nie polegała wyłącznie na poprawnym pisaniu, ale i integracji środowiska. – Pierwszej nagrody nie dostanę, ale sądzę, że nie będę też ostatni – sugeruje ks. Radosław Adamiak.
Wyniki
W kategorii bezbłędny nauczyciel zwyciężyła Urszula Hetman, reprezentująca II LO w Wodzisławiu. Na drugim miejscu znalazła się Katarzyna Borg z ZSP nr 4 w Wodzisławiu, na trzecim – Beata Młynarczyk z wodzisławskiego ZST. Z kolei bezbłędnym pracownikiem oświaty została Grażyna Katarzyniec z Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. Tuż za nią uplasowała się Bogusława Gzela, reprezentująca wodzisławski ZSZ. Trzecie miejsce przypadło Monice Bugli z ZS im. 14 Pułku Powstańców Śl.
Organizatorami imprezy były: dr Monika Witosz, doradca metodyczny języka polskiego, Katarzyna Hawel oraz dyrektor PODN – Grażyna Majchrowska.
(mag)
Najnowsze komentarze