Bez komunii nie byłoby Kościoła
W natłoku przygotowań do sakramentu Komunii Świętej rodzicom zdarza się zapomnieć o istocie tego wydarzenia.
Bez tego sakramentu, ustanowionego przez Pana Jezusa w Wielki Czwartek (wspólnie z sakramentem kapłaństwa) nie byłoby w ogóle mowy o Kościele. – W swojej ostatniej encyklice Jan Paweł II podkreślał, że bez Eucharystii Kościół Chrystusowy nie mógłby w ogóle żyć. To wszystko, w co wierzymy, byłoby jedynie zbiorem symboli. Nie możemy zapomnieć, że chleb, który przyjmujemy, i który za niedługo przyjmą pierwszokomunijne dzieci, to ciało samego Chrystusa – podkreśla ks. Jerzy Dudek, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie dzieci do tego sakramentu, które nie może kończyć się na odpowiednio szybkiej rezerwacji lokalu, wyborze komunijnego ubrania czy zakupie odpowiednio efektownego prezentu.
Żeby było więcej świętych dzieci
Do Pierwszej Komunii Świętej przystępują najczęściej dzieci w wieku 8 lat. Zdarzają się jednak również Komunie dzieci sześcioletnich, tzw. wczesne. Wczesną komunię ustanowił papież Pius X, który zniósł granicę wieku dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. – Wcześniej dolna granica wieku wynosiła siedem lat. Pius X zniósł ją, nie określając zarazem innego konkretnego wieku. Zaznaczył jedynie, że dziecko przystępujące do sakramentu komunii powinno mieć zdolność rozeznania tego wydarzenia, jego znaczenia. Podejmując tę decyzję Pius X podkreślał, że światu potrzeba więcej świętych dzieci – opowiada ks. Jerzy Dudek. W Polsce tylko trzy diecezje w Polsce praktykują przystępowanie do wczesnej komunii – gdańska, poznańska i katowicka. W tej ostatniej wczesne komunie stanowią 1/3 wszystkich co roku przyjmowanych sakramentów pierwszokomunijnych. Młodsze dzieci muszą uczęszczać na katechezę już w wieku 5 lat. Często odbywa się ona w szkołach, ale organizuje ją miejscowy proboszcz. W przypadku dzieci starszych przygotowania odbywają się w ramach szkolnej katechezy. Na katechezach dzieci uczą się o istocie Eucharystii. Do tego dochodzą spotkania w kościele. W zależności od parafii odbywają się one co tydzień, co dwa lub co miesiąc. Z reguły na miesiąc przed przystąpieniem do sakramentu odbywa się pierwsza tzw. próbna spowiedź.
Odpowiedzialność rodziców
Równie ważne jak przygotowanie dzieci jest przygotowanie ich rodziców. Z jednej strony rodzice uczestniczą razem ze swoimi dziećmi w spotkaniach z kapłanem, które są kolejnym obok katechezy elementem przygotowań. Z drugiej strony sami często odbywają swoją katechezę. – W naszej parafii organizujemy spotkania tylko dla rodziców. Uczymy ich o sakramencie komunii, a także przekazujemy wskazówki, jak powinni przygotować swoje dziecko do tego wielkiego wydarzenia – wyjaśnia ks. Dudek. Takie rodzicielskie przygotowanie skutkuje zwiększoną częstotliwością przystępowania do sakramentów przez samych rodziców, którzy w ten sposób stają się świadkami dla swoich dzieci. – Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że przygotowuje swoje dziecko do spotkania z żywym Chrystusem. Wówczas możemy mówić o dobrym przygotowaniu zarówno dzieci, ale również i rodziców, którego finalnymi etapami jest najpierw pierwsza spowiedź dziecka, a następnie przyjęcie sakramentu komunii – kończy ks. Jerzy.
(art)
Najnowsze komentarze