środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Droga z recyklingu

20.04.2010 00:00 mag
Remont ulicy nie musi być uciążliwy dla środowiska.
W gminie trwa remont ulicy Krakusa. Istotnej dla układu komunikacyjnego Marklowic, bo łączy drogę wojewódzką z powiatową.  – Prace rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Do tej pory udało się w stu procentach wykonać oświetlenie i zakończyć prace nad kanalizacją deszczową – mówi Adam Zięba z wydziału infrastruktury technicznej Urzędu Gminy. – Aktualnie trwają prace remontowe nawierzchni. Przy jej modernizacji zastosowaliśmy metodę recyklingu głębokiego – dodaje.
 
Nie wytwarza odpadów
 
Metoda recyklingu polega na odpowiednim przetworzeniu istniejących już i zniszczonych warstw nawierzchni na nową, nośną warstwę konstrukcyjną. Podstawową zaletą tej metody jest fakt, iż przyczynia się ona do ochrony środowiska. Dzięki niej nie trzeba wydobywać kamieni, zużywać energii na przetworzenie materiałów. Ograniczona zostaje też powierzchnia składowisk odpadów i hałd. – Przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz dodatku cementu i plastyfikatorów, środka zmiękczającego, stara nawierzchnia łącznie z podbudową jest na miejscu kruszona i ponownie wykorzystana pod budowę – wyjaśnia Adam Zięba.
 
Sprawdzona technika
 
Taka technika znalazła już zastosowanie w pracach remontowych na terenie Rydułtów i Jastrzębia Zdroju. – Dla nas ważne jest to, że chronimy środowisko. Zdecydowanie w fazie realizacyjnej zmniejszyła się uciążliwość dla osób, które korzystają z tej drogi. Część ulicy Krakusa byliśmy zmuszeni wyremontować w sposób tradycyjny. Zdecydowana większość, bo trzy czwarte drogi remontujemy stosując metodę recyklingu – dodaje Piotr Galus, zastępca wójta. – To także komfort dla mieszkańców, dlatego że korzystając z tej metody skróciliśmy czas remontu – kończy zastępca wójta.
 
Krótszy czas remontu daje gminie oszczędności. Spadają bowiem dopłaty do wozokilometrów. Wiadomo, że w związku z modernizacją na terenie gminy wprowadzono objazdy. Modernizacja kosztuje około dwóch milionów zł. Z tego 85 procent stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013. Planowany termin zakończenia prac to sierpień. Taki  wymóg wykonawcy postawiła gmina. Modernizację przeprowadza Rybnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A.
 
Mag.
  • Numer: 16 (493)
  • Data wydania: 20.04.10