środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

O Marklowicach dla najmłodszych

20.04.2010 00:00 mag
Historia Marklowic w pigułce, kolorowe ilustracje, zajmująca treść to propozycja książkowa dla najmłodszych mieszkańców gminy i nie tylko. Ma przybliżyć dawne czasy oraz pokazać to, co działo się w ostatnim piętnastoleciu.
– Niełatwo przetłumaczyć treści historyczne na język przyswajalny przez sześciolatki. Starałam się jednak opracować materiały źródłowe w taki sposób, by zaciekawić najmłodszych czytelników lokalnymi dziejami i tym, co w Marklowicach dzieje się obecnie – mówi Ewa Winkler, dyrektor Przedszkola Publicznego w Marklowicach i autorka trzech pozycji książkowych o Marklowicach. Pierwsza z nich jest już  dostępna dla czytelników w gminnej bibliotece.
 
Biblioteka od lat intensywnie angażuje się w akcję Cała Polska czyta dzieciom.  W ramach akcji, co roku, pracownicy biblioteki organizowali różnorodne konkursy i zajęcia dla czytelników, które zawsze podporządkowane były określonemu tematowi. Najmłodsi wsłuchiwali się już w treści baśni świata, zasięgnęli wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska, rozmawiali o Unii Europejskiej. Tym razem  akcję połączono z rocznicą 15-lecia reaktywowania gminy Marklowice.
 
Słuchały z zaciekawieniem
 
Podczas spotkań w bibliotece odbywających się pod wspólny szyldem „O Marklowicach dzieciom czytanie” zaprezentowane zostaną trzy pozycje, których autorką jest Ewa Winkler. Pierwsza z nich  – „Dawne czasy” – już ujrzała światło dzienne.  – Dzieci słuchały z zaciekawieniem, zadawały mnóstwo pytań. Ogromną zaletą tej pozycji jest fakt, że autorka w zajmujący sposób, w formie ciekawostek przedstawiła wydarzenia historyczne i tym przyciągnęła uwagę czytelnika – komentuje Jolanta Węglorz, kierownik biblioteki. W książce autorka wyjaśnia powstanie osady, opisuje historię pierwszego sołtysa Merkela. Całość oparta jest na źródłach historycznych zaczerpniętych z Kroniki Henkego.
 
Dwie pozostałe publikacje: „Znaki są ważne”, w której autorka nawiązuje do na symboliki herbu Marklowic i wyjaśnia jego znaczenie oraz „Współczesność”, w której opisuje ostatnie piętnastolecie gminy,  czekają na swoją premierę. Autorką ilustracji jest Aleksandra Wieszołek. 
 
Spotkania rozbudzają wyobraźnię
 
– Książka niezwykle rozwija, pobudza wyobraźnię. Może być przyjacielem i towarzyszyć nam wszędzie. Dlatego takie akcje są bardzo istotne, oswajają najmłodszego czytelnika z biblioteką i pokazują inną formę spędzania wolnego czasu. Łączą przyjemność, jaką bez wątpienia jest obcowanie z lekturą, z wszechstronną edukacją – uzupełnia  Ewa Winkler, która jest także autorką tomiku wierszy.
 
Każde spotkanie w bibliotece to szansa na integrację z rówieśnikami i wzbogacenie się o nową wiedzę i  doświadczenia. To także konkursy, w których młodzi czytelnicy mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami.
 
Mag.
  • Numer: 16 (493)
  • Data wydania: 20.04.10