środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Jubileusz bez tańców

20.04.2010 00:00 tora
Zdajemy sobie sprawę, że mimo upływu  tygodnia od pogrzebu pary prezydenckiej nastrój będzie szczególny. Dlatego postanowiliśmy zmienić plan akademii rozpoczynającej oficjalne obchody 15–lecia samorządności – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.
Władze nie zmieniały daty, raz, że zaprosiły już 200 gości, poza tym zbyt dużo wysiłku włożyły w organizację. Uroczystości odbędą się 24 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury. Akademia rozpocznie się o godz. 16.00. Obejmie m.in.  uroczystą sesję rady miejskiej. W jej trakcie władze wręczą wyróżnienia i dyplomy osobom zasłużonym dla 15–lecia Pszowa. To ks. prałat Józef Fronczek, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz dr Józef Musioł, sędzia, propagator śląskiej kultury. Decyzję o uhonorowaniu obu mężczyzn podjęła rada miasta na sesji 16 kwietnia.
 
W trakcie akademii nastąpi podpisanie umowy partnerskiej z miastem Melc. Z programu artystycznego wypadną występy taneczne. Natomiast wykonawcy – wokalista Kuba Blokesz i Aleksandra Urbańska, wiolonczelistka z zespołem dopasują odpowiednio repertuar. W niedzielę 25 kwietnia odbędzie się msza św. w bazylice z okazji 15-lecia Pszowa.
 
(tora)
 
***
 
Dr Józef Musioł pochodzi z Połomi, mieszka w Warszawie; doktor nauk prawnych, sędzia, aktywny działacz na rzecz Śląska, propagator śląskiej kultury. Urodził się w 1933 roku, jako dziecko uczestniczył w ruchu oporu podczas okupacji hitlerowskiej. Absolwent liceum ogólnokształcącego w Wodzisławiu i wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był m.in. dyrektorem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w latach 1989 - 1990 i sędzią Sądu Najwyższego w latach 1997 – 2003. Współtwórca Rybnickich Dni Literatury, przewodniczący rady programowej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
 
Ksiądz Józef Fronczek od 1994 roku proboszcz parafii Narodzenia NMP. Wyremontował kościół, drogę krzyżową, kaplicę, ogrodzenie, probostwo. Jego staraniem Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie przyznała świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Pięć lat później arcybiskup Damian Zimoń ustanowił Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej. Nasz metropolita w imieniu papieża Jana Pawła II koronował też obraz Matki Bożej. Ksiądz proboszcz angażuje się w życie miasta, m.in. czynnie włączył się w powstanie Gminnego Centrum Informacji, uruchomił jadłodajnię dla osób ubogich i potrzebujących, także świetlicę Gniazdo dla dzieci i młodzieży.
  • Numer: 16 (493)
  • Data wydania: 20.04.10