środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

20.04.2010 00:00 j.sp
Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych z całego Śląska zbierają makulaturę, baterie, zużyty sprzęt. Uczą się jak oszczędzać wodę i energię elektryczną. Wszystko w ramach wojewódzkiego konkursu ekologicznego dla szkół i przedszkoli, który już organizuje Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.
Tegoroczna edycja Wojewódzkiego Konkursu Programu Ekozespołów odbywa się pod hasłem: Ekozespoły chronią klimat. Inicjatorem programu jest Fundacja GAP Polska z Warszawy. Rybnicki ośrodek otrzymał na organizację przedsięwzięcia  27 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
– Wspieramy nie tylko konkretne inwestycje, ale także działania związane z budzeniem świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży – mówi Gabriela Lenartowicz, prezes  WFOŚiGW.
 
Głównym celem konkursu jest, jak mówią organizatorzy, konieczność wychowania młodych ludzi w duchu zrównoważonego rozwoju.
 
– Chodzi o wprowadzenie trwałych nawyków w życiu codziennym, które mają doprowadzić do wytwarzania mniejszej ilości odpadów, zmniejszania zużycia energii i wody i zapobiec marnotrawieniu surowców – wyjaśnia  Anna Ogrodnik, konsultant w RODiIP WOM Rybnik.
 
Z roku na rok coraz lepiej
 
Zainteresowanie programem jest bardzo duże. W tym roku do konkursu zgłosiło się 2500 uczniów wraz z nauczycielami – koordynatorami z całego Śląska. Nie brakuje wśród nich placówek z powiatu wodzisławskiego. Do udziału zgłosił się Zespół Szkół Technicznych z Wodzisławia, wodzisławski Zespół Szkół nr 1 i 2, Zespół Szkolno i Przedszkolny nr 4, a także Gimnazjum w Turzy i Przedszkole  z Rogowa. Wśród uczestników tegorocznej edycji Ekozespołów jest także Przedszkole z Syryni, które rok temu na szczeblu wojewódzkim zajęło pierwsze miejsce w swojej kategorii.
 
– Pierwszy raz wystartowaliśmy w roku szkolnym 2007 – 2008. Wtedy otrzymaliśmy tylko dyplom za uczestnictwo. Dopiero poznawaliśmy zasady funkcjonowania programu. Z roku na rok, jak widać po ubiegłorocznym sukcesie, jest coraz lepiej   – mówi Lidia Zielonka, koordynatorka akcji w syryńskim przedszkolu.
 
Lista działań podejmowanych w ramach konkursu jest długa. Dzieci sadzą drzewka, uczą się jak oszczędzać energię elektryczną, wodę.
 
– Mamy patrole, które kontrolują czy np. zakręcona jest woda w przedszkolnych łazienkach i czy przypadkiem, w którymś pomieszczeniu niepotrzebnie nie jest włączone światło. Od rodziców wiem, że maluchy zwracają na to uwagę także w domu i dyscyplinują samych rodziców – opowiada pani Lidia.
 
Przedszkolaki zbierają także surowce wtórne i uczą się jak segregować odpady. Makulaturę, zużyte baterie czy złom odbierają z placówki wyspecjalizowane firmy. O tym, że nauka nie idzie w przysłowiowy las świadczy choćby to, że maluszki nie pozwolą sobie na wrzucenie papieru czy plastikowego opakowania po jogurcie do kosza zbiorczego.
 
– Mamy w przedszkolu przygotowane oddzielne pojemniki. Każdy pilnuje, aby śmieci trafiały do koszy posortowane – dodaje Lidia Zielonka.
 
Kolorowy zawrót głowy
 
Placówka propaguje także zdrowe żywienie. Maluchy pod okiem opiekunów przygotowują sałatki i zdrowe kanapki. Najwięcej zabawy jest podczas tzw. kolorowego tygodnia. Każdy dzień to inny kolor: żołty jak słońce, zielony jak trawa czy liście drzew, niebieski jak woda, pomarańczowy jak zdrowa marchewka.
 
– Obowiązują wtedy nawet stroje w takich kolorach no i staramy się, aby posiłki miały takie kolory – opowiada koordynatorka.
 
Finał tuż, tuż...
 
Konkurs powoli dobiega końca. Przedszkole w Syryni, podobnie jak inni uczestnicy, musi do maja przesłać sprawozdanie z podjętych działań. Oceni je powołana przez rybnicki WOM komisja konkursowa.  Najlepsi z etapu wojewódzkiego przejdą do eliminacji ogólnopolskich.
 
(j.sp)
  • Numer: 16 (493)
  • Data wydania: 20.04.10