środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Celtowie przyciągną komplet

16.03.2010 00:00 tora
Dzień św. Patryka i konferencja popularnonaukowa o pograniczu.
19 marca w Rydułtowskim Centrum Kultury przy ul. Raciborskiej 369 odbędzie się kolejne wydarzenie kulturalne w ramach projektu „Rydułtowskie spotkania kulturalne na pograniczu”. Gościem cyklu „Muzyczny Śląsk a Europa” będzie zespół Duan, który zaprezentuje się rydułtowskiej publiczności w koncercie muzyki celtyckiej. – Projekt spełnia – oprócz celów promocyjnych i popularyzatorskich – również funkcję edukacyjną. W muzycznych spotkaniach uczestniczą miłośnicy poszczególnych nurtów muzycznych jak również osoby, które dopiero odkrywają swoje zainteresowania muzyczne. Poznają nie tylko nowe dla siebie brzmienia, ale również historię tworzenia się danego gatunku i jego kompozytorów – zapowiada Janina Chlebik–Turek, dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury.
 
Rydułtowskie, muzyczne piątki cieszą się dużą popularnością i wpisały się już w stały kalendarz imprez kulturalnych w mieście. Regularnie na koncertach pojawia się komplet publiczności.
 
Pogranicze jako łącznik kulturowy – prawda czy mit?
 
Realizowany w Rydułtowach projekt obejmuje nie tylko koncerty. 24 marca w restauracji Gościnny Dom odbędzie się ciekawie zapowiadająca się konferencja „Pogranicze jako łącznik kulturowy – prawda czy mit?”. Temat jest zagadnieniem bardzo interesującym i aktualnym na pograniczu polsko–czeskim. Stanowi punkt zainteresowania naukowców, działaczy kulturalnych i oświatowych naszego regionu. Konferencja potrwa od godz. 10.00 do 15.00. Dr Jacek Kurek z Uniwersytetu Śląskiego da wykład „Słowo o rzece”. Z tej samej uczelni przybędzie dr Krzysztof Maliszewski z wykładem „Edukacja – warsztat budowania mostów”. Leszek Iwulski, doktorant Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego wygłosi referat „Współpraca transgraniczna jako przykład rozwoju dyskursu międzykulturowego – casus pogranicza polsko – czeskiego”. Dr Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego przybliży zagadnienie „Pograniczne czaszki – podmiot wobec kondycji pogranicznych i peryferyjnych.”
 
Od RWPG do Schengen
 
W programie jest także referat Macieja Poręby i Janiny Turek „Sąsiedzi – daleko czy blisko?”. Przedstawiciele Polskiego Związku Kulturalno–Oświatowego przybliżą temat „Struktury organizacyjne Polonii w Republice Czeskiej”. Funkcjonariusze straży granicznej wygłoszą referat „Od RWPG do Schengen”. Po wystąpieniach organizatorzy zapraszają do dyskusji. Wszystkich zainteresowanych konferencją organizatorzy zapraszają i proszą o kontakt pod nr tel. 32 4537537 lub 664524843.
 
(oprac. tora)
  • Numer: 11 (488)
  • Data wydania: 16.03.10