Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Serce z wykresów i jadalny laptop

23.02.2010 00:00 tora
Licealiści z Rydułtów wyznawali miłość nauce.
Oryginalnymi pomysłami wykazali się licealiści Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Na festiwal nauki „Walentynki dla nauki – miłość w aspekcie naukowym”, który odbył się w piątek, przygotowali m.in. serce z wykresów graficznych funkcji matematycznych, mapę Polski z biszkopta i owoców czy laptopa z piernika, wafli i marcepanu. Są to zwycięskie prace w dwóch konkursach odbywających się w ramach festiwalu. Serce z funkcji wymyślili uczniowie klasy matematycznej III b. Konkretne funkcje, których połączone wykresy na  układzie współrzędnych stały się sercem wymyślili Michalina Dzierżęga i Adam Kubik.
 
– Dostaliśmy zadanie do wykonania. Pomysł był klasy – mówią skromnie.
 
Mapa cała z ciasta
 
Z kolei laptop i mapa to dwie równorzędne pierwsze nagrody w konkursie na potrawę naukową. – Potrawa miała się wiązać z profilem klasy, a uczniowie musieli to jeszcze umieć uzasadnić – mówi Ewa Absalon, matematyk, koordynator projektu Partnerzy w nauce, w ramach którego odbył się festiwal. Jadalny laptop z misternie wykonaną klawiaturą i ekranem powstał z piernika, marcepanu, wafli i czekolady. Pomysłodawcą jest Paweł Szczotka z Ia o profilu informatycznym. Zrobił go w trzy godziny z kolegami Adrianem Deńczykiem i Amadeuszem Szmajduchem. Kolorowa i apetycznie wyglądająca mapa Polski to z kolei propozycja klasy Ib. Mapę wykonał Adrian Urbańczyk z pomocą mamy. – Jesteśmy profilem biologiczno – geograficznym. Geografia kojarzyła nam się z mapą Polski – mówi uczeń. Bazę stanowi ciasto biszkoptowe z bitą śmietaną. Na nim ułożone są owoce w kolorach, jakie na mapach przypisane są konkretnym formom terenu. I tak zielone niziny powstały z plasterków kiwi, z niewielką domieszką żółtego ananasa na Pomorzu Zachodnim, gdzie teren jest pofalowany. Pomarańczowe wyżyny to kawałki mandarynek i brzoskwiń. Czerwone góry utworzyły plasterki jabłka z czerwoną galaretką.
 
Serce dla nauki
 
Uczestnicy festiwalu mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów. Dr Radosław Kowalski, pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, absolwent rydułtowskiej szkoły, opowiedział o zachowaniach godowych zwierząt. Dr Grzegorz Francuz, filozof i etyk z Uniwersytetu Opolskiego przybliżył naukowe, filozoficzne i religijne aspekty miłości. W czasie trwania festiwalu w salach lekcyjnych trwały wystawa potraw naukowych, pokazy multimedialne i doświadczeń chemicznych. Festiwal zakończył się na boisku pokazem „Serce dla nauki”. W niebo wzniosły się dziesiątki serc – balonów.
 
(tora)
  • Numer: 8 (485)
  • Data wydania: 23.02.10