Mogą sprawdzić czy pojazd jest skradziony
Nowe przepisy zawarto w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Zapisy dotyczące możliwości sprawdzenia, czy pojazd nie jest skradziony obowiązują od 18 sierpnia. Niestety, wydziały komunikacji korzystają z nich bardzo rzadko. Po pierwszego dlatego, że urzędnicy o udostępnienie danych muszą się pisemnie zwracać do Komendy Głównej Policji (tam znajduje się międzynarodowa baza danych o pojazdach skradzionych) co znacznie wydłuża procedurę wydawania dowodów rejestracyjnych. Po drugie, to czy samochód nie jest skradziony sprawdza się w sytuacjach wyjątkowych, gdy przedłożone dokumenty budzą wątpliwości. Przykładem może być brak dowodu rejestracyjnego auta sprowadzanego z zagranicy. – Do tej pory nie skorzystaliśmy z nowych przepisów, dlatego też trudno dokładnie określić jak długo trwa tego typu procedura – mówi Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu.
Wniosek przez Internet
Nowe rozporządzenie przewiduje także możliwość składania wniosków o wydanie dowodu rejestracyjnego przez Internet. Przepis ten wejdzie w życie 1 stycznia 20011 r. Nie oznacza to jednak, że posiadacze aut nie będą musieli odwiedzać wydziału komunikacji. – Przy wykorzystaniu sieci będzie można złożyć wniosek i przesłać zeskanowane dokumenty, jednak po odbiór tablic rejestracyjnych i samego dowodu będzie się trzeba zgłosić osobiście. Ponadto przed wydaniem dowodu rejestracyjnego urzędnik musi stwierdzić zgodność dokumentu oryginalnego z przesłanym skanem – wyjaśnia naczelnik Łuszczak.
Mniej papieru
Kolejna nowość dotyczy już samych urzędników. Od 1 lipca 2010 r. możliwe będzie tworzenie elektronicznego archiwum. Wydziały komunikacji nie będą musiały już gromadzić przez lata papierowych dokumentów. W tradycyjnym archiwum znajdą się jedynie wnioski i dokumenty niezwracane klientom wydziału komunikacji (np. poprzedni dowód rejestracyjny, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym).
(raj)
Najnowsze komentarze