Cztery rodzaje rent
Renta stała – przysługuje osobie, której niezdolność do pracy uznano za trwałą.
Renta okresowa – przysługuje w przypadku jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy i jest wypłacana przez okres wskazany w decyzji wydanej przez ZUS.
Renta szkoleniowa – przyznawana na okres 6 miesięcy, jeśli lekarz orzecznik lub komisja zdecydowała o celowości przekwalifikowania zawodowego. Na wniosek starosty powiatu istnieje możliwość jej przedłużenia o dalsze 30 miesięcy, jeśli tyle wymaga ewentualne przekwalifikowanie lub skrócenia czasu wypłacania, jeśli zakład zostanie poinformowany o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu
Renta socjalna - do końca września 2003 roku organami właściwymi do jej przyznania i wypłaty były ośrodki pomocy społecznej. Przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy, która wcześniej nie była nigdzie zatrudniona. Niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym czasie. Chodzi o okres przed ukończeniem 18. roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, ale przed ukończeniem 25. roku życia. Renta socjalna może być przyznana na stałe lub na określone okresy wyznaczane przez lekarza orzecznika ZUS. Jej wysokość jest stała dla wszystkich. Jest to 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w przepisach ustawy emerytalnej, czyli około 520 zł.
(red.)
Najnowsze komentarze