Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Niepełnosprawny może nie dostać renty

21.07.2009 00:00
Nawet osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe, według ZUS mogą zostać uznane za  zdolne do pracy.
Okazuje się, że system orzecznictwa o niepełnosprawności i system orzecznictwa dla potrzeb rentowych, czyli orzecznictwa o niezdolności do pracy to dwie różne sprawy.  W pierwszym przypadku o niepełnosprawności decydują komisje powoływane przez starostów. Natomiast o niezdolności do pracy opinię wydaje ZUS. Obie instytucje działają na podstawie zupełnie innych przepisów, a lekarze orzecznicy jednego i drugiego systemu badają pacjentów i wydają swoje decyzje w zupełnie różnych celach.
 
Może się zdarzyć, że osoba niepełnosprawna zostanie uznana za zdolną do pracy. Bywa przecież tak, że niepełnosprawni mogą być pracownikami co najmniej tak samo dobrymi, a nawet lepszymi, niż ci pozbawieni ułomności.
 
– Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, a więc niewątpliwie niepełnosprawna, może być przecież doskonałym grafikiem komputerowym, dziennikarzem, muzykiem, parlamentarzystą, tacy przecież zasiadają w sejmie obecnej kadencji – wylicza Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku.
 
Tymczasem renta jest świadczeniem,  wypłacanym osobom, które miały to nieszczęście utracić zdolność do pracy i samodzielnego utrzymania się. Każdy z nas podlega takiemu ryzyku i dlatego wszyscy obowiązkowo jesteśmy od niego ubezpieczeni.
 
– Gdy zdarzy się jakiś wypadek lub choroba, która sprawi, że nie będziemy mogli pracować i to nie tylko w swoim zawodzie, ale w ogóle, wówczas ZUS wypłaci coś w rodzaju pensji–odszkodowania – tłumaczy rzeczniczka.
 
Jeśli lekarz orzecznik uzna, że istnieje szansa na przekwalifikowanie się pacjenta i wykonywanie przez niego innej pracy, niż dotychczas, to choćby był on bardzo chory – może nie dostać orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.
 
– Przykładów jest wiele. I tak górnik chory na śmiertelną pylicę płuc może się przekwalifikować na sprzedawcę w kiosku i nadal z powodzeniem sam na siebie zarabiać dodaje Beata Kopczyńska.
 
(j.sp)
  • Numer: 29 (494)
  • Data wydania: 21.07.09