Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Łatwiej o firmę

14.07.2009 00:00
Koniec z bieganiem po urzędach, żeby zarejestrować firmę. Od 1 lipca wszystko można załatwić w jednym okienku.
Do tej pory osoby, które marzyły o własnym biznesie, aby rozpocząć działalność były zmuszone do wizyty w czterech miejscach. Stosowne wnioski trzeba było złożyć w urzędzie gminy lub miasta, urzędzie skarbowym, ZUS i statystycznym. Teraz można to zrobić w jednym miejscu – w urzędzie miasta lub gminy i to na jednym druku.
 
– Zainteresowany wypełnia druk EDG–1, który stanowi jednocześnie zgłoszenie do wszystkich wymaganych instytucji. My zajmujemy się jego kopiowaniem i pilnujemy, aby do nich dotarł – mówi Jolanta Pierchała, kierowniczka referatu działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta w Rydułtowach.
 
Nie tylko w okienku
 
Wniosek nie jest może zbyt czytelny i może nastręczać problemów, ale urzędnicy pomogą każdemu kto będzie miał kłopoty z jego wypełnieniem. Wymagane jest jednak osobiste stawienie się w miejscu rejestracji z dowodem tożsamości. Możemy co prawda przesłać druk listem poleconym, ale wówczas, aby w ogóle uniknąć wizyty w urzędzie trzeba do formularza dołączyć notarialnie potwierdzony podpis. Tak samo jest w przypadku rejestracji drogą elektroniczną. Wniosek nie zostanie przyjęty bez tzw. bezpiecznego podpisu kwalifikacyjnego.
– Na razie u nas nikt z tej formy nie skorzystał. Być może wynika to też z tego, że uzyskanie podpisu kwalifikowanego jest dość kosztowne – dodaje Jolanta Pierchała.
 
Oszczędność czasu i pieniędzy
 
Zalety ułatwień przy rejestracji chwalą te osoby, które na zmiany się nie załapały. – Bieganie po urzędach było dość uciążliwe. Ja i tak nie miałam tak źle, bo wizyty w urzędzie skarbowym czy ZUS zaliczyła za mnie księgowa. Tyle tylko, że dla mnie były to dodatkowe koszty. Poza tym mam samochód i prawo jazdy, więc straciłam mniej czasu niż ci, którzy musieli korzystać z komunikacji miejskiej – mówi Anna Kwiatoń, od kilku miesięcy właścicielka salonu kosmetycznego „ Anabell”.
 
Ułatwienia z ograniczeniami
 
Skorzystanie z „jednego okienka” nie będzie jednak możliwe w przypadku osób, które będą rozpoczynały działalność w formie spółek cywilnych. Oprócz złożenia wniosku EDG –1 i tak dodatkowo będą zmuszone odwiedzić ZUS i urząd  skarbowy. Poza tym i tak w przypadku wyboru formy opodatkowania czy zgłoszenia się do ubezpieczenia zdrowotnego  do ZUS będziemy musieli się pofatygować osobiście.

(j.sp)
  • Numer: 28 (493)
  • Data wydania: 14.07.09