Jubileusz w doborowej obsadzie
Pieśni kościelne w rytmach południowoamerykańskch zaprezentował zespół kameralny Ad Libitum w jubileuszowym koncercie z okazji 10 – lecia powstania grupy.
Chór świętował 2 czerwca w pszowskiej Bazylice Narodzenia NMP. Tutaj bowiem działa od 1999 roku. Grupie towarzyszyła wenezuelska śpiewaczka Beatriz Blanco. Artyści wykonali m.in. Mszę Kreolską Ariela Ramireza, która wypełniona rytmami i melodyką Ameryki Południowej z towarzyszeniem brzmienia fortepianu, gitary, kontrabasu oraz instrumentów perkusyjnych brzmiała w murach dostojnej świątyni niezwykle.
Na próby jadą z daleka
Chór składa się w większości z absolwentów i studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz byłych śpiewaków reprezentacyjnego Chóru Uniwersytetu Śląskiego „ Harmonia” również z Cieszyna. - Członkowie, na co dzień mieszkają i pracują w różnych miastach. Na próby przyjeżdżają z miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów – opowiada Izabella Zielecka Panek, dyrygentka i założycielka „ AD Libitum”
Tematem jest człowiek
Zróżnicowany repertuar zespołu obejmuje kilka okresów muzycznych. Sięga od średniowiecza do współczesności. „ Ad Libitum” ma na swoim koncie także płyty. Pierwsza nosi tytuł. „Do tych co mają tak za tak, nie za nie”. - Razem z nami współpracowali przy jej powstaniu m.in Józef Broda – ceniony, beskidzki folklorysta oraz Artur Żmijewski, znany aktor sceny i filmu polskiego. Płyta to montaż słowno-muzyczny. Tematem jest człowiek, sens życia oraz najważniejsze wartości w życiu człowieka: Bóg, ojczyzna, miłość – opowiada Izabella Zielecka Panek.
Drugi krążek ukazał się zaledwie rok temu. Na płycie pt. „ Wołanie do człowieka” znalazło się „Requiem” Gabriela Faure z poetyckim komentarzem Karola Wojtyły i Roman Brandstaettera.
Drugi krążek ukazał się zaledwie rok temu. Na płycie pt. „ Wołanie do człowieka” znalazło się „Requiem” Gabriela Faure z poetyckim komentarzem Karola Wojtyły i Roman Brandstaettera.
(j.sp)
Najnowsze komentarze