Dla chcącego nic trudnego
Spółdzielnie są rzetelnym partnerem Funduszu – mówiła na spotkaniu władz spółdzielni mieszkaniowych z województwa śląskiego Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W minionym tygodniu, 28 maja, odbyła się ogólnopolska konferencja „Spółdzielczość Mieszkaniowa – zarządzanie, polityka finansowa, gospodarowanie zasobami”. Obecni na spotkaniu przedstawiciele władz spółdzielni mieszkaniowych z całego województwa śląskiego z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia Gabrieli Lenartowicz, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach oraz Ewy Manieckiej z Zespołu Ochrony Atmosfery.
Chociaż głównym tematem tej konferencji były kwestie prawne i finansowe związane z projektem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, to okazało się, że dla spółdzielców równie ważne są bieżące sprawy dotyczące termomodernizacji oraz remontów budynków i możliwości wykorzystania na te cele środków funduszu ochrony środowiska, kredytów bankowych oraz środków funduszy europejskich. I temu właśnie poświęcone były prezentacje przedstawicieli katowickiego Funduszu.
Prezes Gabriela Lenartowicz przedstawiła obowiązującą i przygotowywaną przyszłoroczną listę priorytetowych przedsięwzięć dofinansowywanych ze środków WFOŚ-u oraz zasady i kryteria udzielanej pomocy finansowej na zadania proekologiczne. Zwróciła uwagę na wdrożone w tym roku i już sprawdzające się w praktyce działania w ramach pakietu przyjaznego dla przedsiębiorców. Polegają one m.in. na zaliczkowaniu zadań inwestycyjnych, równaniu wszystkich podmiotów w możliwości otrzymania 50-procentowych umorzeń pożyczek, rozszerzeniu dostępu do dotacji na termomodernizację i zadania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz skróceniu i uproszczeniu procedur rozpatrywania wniosków beneficjentów.
Z kolei Ewa Maniecka z Zespołu Ochrony Atmosfery mówiła o wspieraniu działań związanych z oszczędzaniem energii cieplnej w ramach dofinansowywania prowadzonych termomodernizacji budynków mieszkalnych. Średnio rocznie ze środków Funduszu na te cele przeznaczanych jest około 60 mln złotych w postaci dotacji, preferencyjnych i częściowo umarzanych pożyczek lub dopłat do oprocentowania kredytów bankowych i kredytów bankowych w liniach kredytowych. Bardzo często z tych form wsparcia korzystają właśnie spółdzielnie mieszkaniowe z województwa śląskiego i, jak powiedziała prezes Gabriela Lenartowicz, są one jednym z najbardziej rzetelnych i sprawdzonych od lat partnerów Funduszu w działaniach służących ochronie środowiska.
(oprac. izis)
Najnowsze komentarze