Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Pod niebem z dwunastoma gwiazdami

02.06.2009 00:00
Dominika Pławna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wodzisławiu jako jedyna z naszego powiatu zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym „Zielone drzwi do Europy”. Konkurs ten zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Dominika Pławna jest uczennicą klasy czwartej i jest to jej pierwszy tak znaczący sukces plastyczny. Na ekologiczny konkurs WFOŚ–u uczennica SP 3 wysłała swoją pracę namalowaną na szkle. Wykonała ją na zajęciach kółka plastycznego pod opieką Karoliny Gajewskiej, artysty plastyka. – Namalowałam wzgórze, a na nim trzy kolorowe kosze do segregowania odpadów. Poniżej stały dzieci i trzymały się za ręce, a nad ich głowami, na niebie, świeciło dwanaście unijnych gwiazdek – opisuje swoją pracę na szkle Dominika Pławna z Wodzisławia.
 
Ponad tysiąc prac
 
Konkurs plastyczny „Zielone drzwi do Europy” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa śląskiego został zorganizowany przez WFOŚiGW w Katowicach. Oceniając prace jurorzy korzystali z opinii eksperta plastyka, ale i tak mieli niełatwe zadanie, ponieważ na konkurs wpłynęło aż 1009 prac z 314 szkół z całego województwa śląskiego. Jury oceniało prace w dwóch etapach. Wyróżnieni autorzy otrzymają nagrody rzeczowe, a szkoły, z których pochodzą – nagrody finansowe. Warto dodać, że celem konkursu była szeroko pojęta edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na piękno otaczającej przyrody, a także promocja unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 
Musimy chronić Ziemię
 
Dominika Pławna okazała się jedyną osobą z naszego powiatu, której praca zwróciła uwagę jurorów. Czołowe miejsca przypadły w udziałe uczniom m.in. z Katowic, Bytomia, Rudy Śląskiej czy Goczałkowic. – Interesuje mnie ekologia i segregacja odpadów – przyznała uczennica wodzisławskiej „trójki”. – Mieszkam w kamienicy, w domu staramy się segregować śmieci. Myślę, że ludziom uda się ochronić Ziemię przed zniszczeniem. Musimy się wszyscy o to starać – dodała w rozmowie z nami Dominika. Jej pasją jest taniec. Od trzech lat występuje z zespołem “Miraż”. – Chciałabym w przyszłości zostać tancerką – zdradza dziewczynka.
 
Iza Salamon
  • Numer: 22 (487)
  • Data wydania: 02.06.09