środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Powalczą o głosy Marcela

12.05.2009 00:00
Piątka kandydatów wystartuje w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Radlinie

Już za miesiąc, 14 czerwca w Radlinie odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miasta. Nowego radnego wybiorą wyborcy z okręgu wyborczego nr 4, obejmującego dzielnicę Marcel. Konieczność wyboru nowego radnego to efekt unieważnienia mandatu Stanisława Lapawy. Radny ten został skazany prawomocnym wyrokiem sądu, za podrabianie danych w książeczkach zdrowia pracowników swojego salonu fryzjerskiego.

Jedni już startowali
 O niespełna półtoraroczną kadencję w radlińskiej radzie, będzie toczyć się zacięta walka. W ustawowym terminie swoje listy wyborcze w Miejskiej Komisji Wyborczej zarejestrowało bowiem aż pięć komitetów wyborczych – Komitet Wyborczy Wyborców „Radlin Naszym Domem”, z którego listy wystartuje Ewa Spas, Komitet Wyborców SLD, z którego listy o głosy wyborców będzie walczył Czesław Pyszny. Swoje komitety wyborcze wyborców utworzyli Dawid Topol (KWW Dawida Topola), Kazimierz Mitko (KWW Kazimierza Mitko) i Andrzej Likos (KWW Andrzeja Likosa). Przypomnijmy, że trzej kandydaci – Ewa Spas, Czesław Pyszny i Andrzej Likos – startowali bez skutku do rady w wyborach w 2006 roku. Najbliżej wówczas była Ewa Spas, której do obsadzenia mandatu zabrakło tylko dwóch głosów.

Jaka frekwencja?
 – Na razie mamy zarejestrowane tylko komitety wyborcze. Natomiast sami kandydaci, by móc wystartować w wyborach, muszą zebrać po 20 podpisów poparcia i do 15 maja zgłosić się do Miejskiej Komisji Wyborczej – wyjaśnia Piotr Absalon. Wyborcy będą głosować w dwóch obwodach wyborczych. Jeden lokal wyborczy znajdzie się w Domu Sportu, a drugi w Przedszkolu Publicznym nr 2 na Mielęckiego. Lokale będą otwarte od godz. 6.00 do 20.00. Władze miasta zachęcają, by mieszkańcy Marcela poszli tłumnie do urn wyborczych. Z frekwencją może być jednak problem. W 2006 roku, kiedy samorządowców wybierała cała Polska, w radlińskim okręgu wyborczym nr 4 frekwencja wyniosła niespełna 31,5 procent.

(art)

  • Numer: 19 (484)
  • Data wydania: 12.05.09