Memoriał na cześć harcerzy

05.05.2009 00:00
360 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wzięło udział w XVII już Memoriale Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka

Impreza, która co roku cieszy się ogromną popularnością, odbyła się 30 kwietnia.  Memoriał jest organizowany dla uczczenia dwóch miejscowych działaczy harcerskich z okresu międzywojennego. Podczas okupacji Jan Margiciok i Leopold Hałaczek byli uczestnikami polskiego ruchu. Obaj zostali zamordowani przez hitlerowców. Tradycyjnie przed rozpoczęciem zawodów delegacje ze szkół i zakładów pracy oraz przedstawiciele władz Rydułtów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na placu Konarzewskiego.

Tłumy na starcie
 Trasa memoriału biegła ulicami centrum Rydułtów. Zawodnicy mieli do pokonania 2,5 km.
 – Cieszymy się, że mimo upływu czasu impreza wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyjeżdżają do nas uczniowie nie tylko z powiatu wodzisławskiego, ale także z miast i gmin ościennych. Poza tym goszczą u nas drużyny z zaprzyjaźnionej czeskiej Ostravy – mówi  Michał Kondrot z referatu sportu w Urzędzie Miasta w Rydułtowach.

Wyniki
 Wśród szkół podstawowych w kategorii dziewcząt najlepiej wypadł rydułtowski Zespół Szkół. Drugie miejsce wywalczyły uczennice SP z Czernicy, a trzecie z SP nr 1 w Rydułtowach. Z kolei wśród chłopców w tej samej kategorii wiekowej bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy z czernickiej SP. Srebrny medal wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Rydułtowach, a brązowy uczniowie podstawówki ze Szczerbic. Wśród dziewcząt z gimnazjów pierwsze miejsce zajęły zawodniczki z rydułtowskiego ZS. Drugie były uczennice z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu, a trzecie z Gimnazjum nr 3  również z Wodzisławia. Natomiast w kategorii chłopców pierwsze miejsce przypadło rydułtowskiemu Gimnazjum nr 1, brąz zdobyła drużyna z G nr 2, a trzecie z Gimnazjum z Jejkowic. Dziewczęta z ZSP nr 1 w Rydułtowach wywalczyły złoto w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Drugie były uczennice I LO w Rybniku, a trzecie biegaczki z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia. Placówka może się poszczycić także pierwszym miejscem w kategorii chłopców. Drugie zajęli zawodnicy z 1 LO w Rybniku. Trzecie wywalczyli zawodnicy z ZSP nr 1 w Rydułtowach.