środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Widzą w technice przyszłość

28.04.2009 00:00
Uczniowie z Radlina i z Wodzisławia widoczni w konkursie „Przygoda z techniką” organizowanym przez Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku
Młodzi pasjonaci techniki spotkali się w „mechaniku” po raz piąty. W konkursowej rywalizacji wzięli udział reprezentanci trzynastu gimnazjów z Rybnika, Radlina, Wodzisławia i Czerwionki – Leszczyn. Ich zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w teście. W ten sposób sprawdzano ich wiedzę z informatyki, elektryki, elektroniki i historii odkryć. Ponieważ aż cztery osoby zdobyły identyczną, najwyższą liczbę punktów, trzeba było zarządzić dogrywkę.  Zwyciężył Paweł Kaspar z Gimnazjum nr 1 w Radlinie. – Moje hobby to rajdy samochodowe. Wiedza o mechanice samochodowej bardzo się przydała. Lubię też wędkować, ale to akurat nie pomogło mi w tym konkursie – śmiał się zwycięzca. Przyznał, że  zdarza mu się wiedzę teoretyczną testować w praktyce. – Naprawiamy niekiedy z kolegami motorki, czasem też coś próbujemy konstruować, ale to nie zawsze działa – stwierdził Kaspar, który w przyszłości chce wybrać się na studia techniczne.  Drugie miejsce wywalczył Maciej Drąg z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Rybniku, a trzecie Konrad Palenga ze Społecznego Gimnazjum w Rybniku. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła ekipa z Gimnazjum nr 2 w Rybniku w składzie:  Bartosz Kuchta, Jakub Kołodziej i Marcin Janeta. – Jak się siedzi w tym temacie, to pytania nie są bardzo trudne – ocenił zespół. Dlaczego interesują się szeroko rozumianą techniką? –  Bo jest to modne, jest tego dużo, bo widzę w tym swoją przyszłość – wyjawia Jakub Kołodziej, który w wolnym czasie studiuje w Internecie różne schematy i nowinki techniczne.
 Finałowi konkursu towarzyszyło otwarcie Klubu Krótkofalowca. – Szkoła techniczna powinna robić wszystko, by poszerzać ofertę zajęć pozalekcyjnych. Ten klub to kolejna alternatywa. I nie jest nią tylko Internet, ale i komunikacja krótkofalowa – mówił podczas otwarcia Marek Holona, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. – Będziemy wspierać młodych ludzi naszą wiedzą. Ja jestem krótkofalowcem od 1968 roku. W Polsce jest zarejestrowanych około 13 tysięcy krótkofalowców.  To świetny sposób komunikowania się z całym światem – przyznaje Antoni Magiera, prezes terenowego oddziału  Polskiego Związku Krótkofalowców. – Na razie udało nam się połączyć z Polakami, ale to dopiero wczoraj mieliśmy  pierwsze łączenia – wyznali Sławek Kania i Paweł Kupilas w dniu oficjalnego otwarcia szkolnego Klubu Krótkofalowca. W poprzednich latach podczas finału konkursu „Przygoda z techniką” uruchamiano m.in. pracownię robotów mobilnych i szkolne radio.  Patronat nad konkursem objęli: Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Prezydent Miasta Rybnika oraz firma Vattenfall.
Beata Mońka
  • Numer: 17 (482)
  • Data wydania: 28.04.09