Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Sukces Jakuba

24.02.2009 00:00
Jakub Blokesz z Pszowa został zwycięzcą Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Młody artysta uczy się w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu. Na co dzień występuje w kilku zespołach: formacji grającej w kościele p.w. św. Jerzego w Rydułtowach, dwóch chórach gospel oraz trio bluesowo-rockowym „The Globe”. Jest muzycznym samoukiem. W ubiegłym roku zdobył m.in. I nagrodę (Złoty Wrzos) na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki  Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”.

 „Trzynastka” okazała się szczęśliwą liczbą dla Jakuba Blokesza. To właśnie osiemnastolatek z Pszowa zdobył Grand Prix 13 Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej. Z Rybnika wyjechał też bogatszy o 10 tysięcy złotych.
– Jestem bardzo mocno zszokowany tym, że wygrałem. Jeszcze to do mnie nie dociera. Nie wiem, na co przeznaczę nagrodę. Na razie muszę dojść do siebie, a potem będę się zastanawiał co dalej – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Jakub Blokesz. Pszowianin zaprezentował podczas konkursu „Ja tonę” Tomasza Korteusza – piosenkę, którą ma w swoim repertuarze grupa „Czerwony Tulipan” oraz „Panie prezydencie” czeskiego barda Jaromira Nohavicy. – Jego utwory pokazał mi Stefan Brzozowski i sprawił, że zakochałem się w twórczości Nohavicy. A przecież mieszkam tak blisko granicy, Ostrawę widzę z okna. Byłem nawet na koncercie Nohavicy, rozmawiałem z nim i zaprezentowałem mu swoje interpretacje jego piosenek. Podobało mu się – opowiadał zwycięzca OFPA, który jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu. Jakub występuje w kilku zespołach: kilkunastodobowej formacji grającej w Kościele p.w. św. Jerzego w Rydułtowach, dwóch chórach gospel oraz trio bluesowo-rockowym „The Globe”. Jest muzycznym samoukiem. W ubiegłym roku zdobył m.in. I nagrodę (Złoty Wrzos) na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki  Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”. W Rybniku pokonał dziewiętnaścioro rywali, laureatów znaczących festiwali z nurtu piosenki artystycznej.  Pierwszą nagrodę na tegorocznym OFPA wywalczyła Dominika Barabas z Lądka Zdroju, drugą – Karolina Cicha z Białegostoku, a dwie równorzędne trzecie – Alicja Pyziak z Bielawy i Marta Wachowicz z Rybnika. Jury wyróżniło także: Pawła Brożka z Czechowic – Dziedzic i Emilię Kudrę z Łodzi. Tytuł najlepszego akompaniatora otrzymał Jasiek Kusek z Mielca.

Beata Mońka

  • Numer: 8 (473)
  • Data wydania: 24.02.09