środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Złoty Mikrofon pojechał do Katowic

20.01.2009 00:00
Zespół „Belcanto” z Katowic zwycięzcą III edycji festiwalu kolędowego Adeste Fideles.
Aż 62 wykonawców wystąpiło podczas tegorocznego szoku kolędowego w Godowie czyli III Festiwalu Adeste Fideleles.– Z roku na rok przyjeżdża do nas większa liczba wykonawców. Dzięki temu rośnie poziom i prestiż Adeste Fideles – uważa Jolanta Kulej, dyrektor artystyczny festiwalu.
Na czas festiwalu kościół pw. Św. Józefa Robotnika zamienia się w prawdziwą filharmonię, zapełnioną przez słuchaczy do ostatniego miejsca. Z uwagą i w skupieniu, w świątecznej atmosferze potęgowanej przez wystrój świątyni słuchają wykonawców, którzy do Godowa przyjeżdżają już nawet z poza regionu. Na liście startowej można było znaleźć takie miasta jak Katowice czy Nowy Sącz. Dodatkową atrakcją dla słuchaczy był koncert galowy, który odbył się po części konkursowej festiwalu. Gwiazdą koncertu był zespół Trąby Jerycha.
 
Tegorocznym zdobywcą Grand Prix festiwalu został Zespół Wokalny „Belcanto” z Katowic. W nagrodę otrzymał główną nagrodę Złoty Mikrofon oraz nagrodę pieniężną, górniczą szpadę i zaproszenie na przyszłoroczny koncert galowy. W większości pozostałych kategorii zwyciężali muzycy z naszego regionu.
 
W kategorii „O” czyli przedszkolnej nagrodę specjalną zdobyło Publiczne Przedszkole nr XV z Wodzisławia.
 
Kategorię duetów instrumentalnych zdominowali młodzi artyści z Połomi. Dominika Rzepiszczak i Marek Wroński z Połomi zajęli I miejsce, a Katarzyna i Mateusz Wolner, również z Połomi zajęli miejsce II. Ponadto wyróżnieni zostali Dominika Michałowska i Kornelia Pawliczek z Połomi, oraz Jakub Adamek i Damian Ciemięga, również z Połomi.
 
Wśród zespołów wokalno-instrumentalnych przyznano dwa pierwsze miejsca dla grupy „Znak Pokoju” z Czernicy oraz Zespołu Instrumentalno-Wokalnego z Rybnika. II miesjce zajął Zespół „Michael`ki ze Skrzyszowa, a III ex aequo Zespół wokalno-instrumentalny „Septyma” z Zebrzydowic oraz „Gorzyckie Słowiki”. Za ciekawe opracowanie instrumentalne wyróżniono Zespół Wokalno-Instrumentalny „Kantyczki”.
 
W kategorii zespołów wokalnych zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca „Przytup” z Radlina, zaś II miejsce zajęła Schola Dziecięco-Młodzieżowa z Połomi. Ponadto wyróżniono Zespół Wokalny ze Skrbeńska oraz młodszą grupę Zespołu Wokalnego „Wiolinki” z Jastrzębia Zdroju.
 
W kategorii duet wokalny najlepiej oceniony został występ Moniki Michalczyk i Mariusza Zaborowskiego z Krakowa. Na pochwały zasłużył też duet Agata Kraszczyńska i Alicja Kubik z Radlina, który zdobył II miejsce.
 
W kategorii solistów młodszych przyznano aż trzy I miejsca. W opinii komisji konkursowej zasłużyli na nie Wojciech Popek ze Skrzyszowa, Julia Różalska z Wodzisławia i Pola Zielańska z Wodzisławia. Na II miejscu wspólnie sklasyfikowano Katarzynę Wilczek z Nowego Sącza oraz Julię Mikołaj z Katowic. W tej kategorii przyznano również dwa III miejsca, dla Sandry Lichoń z Katowic i Dominiki Kozak z Jastrzębia. Ponadto Emilia Rabczak została wyróżniona za szczególne predyspozycje estradowe.
 
W kategorii solistów średnich zwyciężyła Żaneta Ziemla z Katowic. II miejsce zajęła Jagoda Ślakowska z Jastrzębia Zdroju oraz Adrianna Jędrzejak, również z Jastrzębia. III miejsce przypadło Anecie Witosz z Zebrzydowic. Ponadto wyróżniono Małgorzatę Jędrzejak z Jastrzębia oraz Klaudię Nocoń z Krakowa.
 
W kategorii chórów żaden z występujących na festiwalu w opinii komisji nie zasłużył na I miejsce. II miejsce zajął Chór Parafialny z parafii pw. NSPJ w Katowicach-Murckach. Z kolei chór „Absolwent” ze Skrzyszowa zajął miejsce III.
 
W kategorii tradycja, za kultywowanie tradycji śpiewaczych w regionie wyróżniono trzy zespoły folklorystyczne – „Podbuczanki” z Podbucza, „Melodię” z Skrbeńska oraz „Jastrzymbioki” z Jastrzębia Zdroju.
 
Nagrody specjalne, pozakonkursowe przyznano dwóm bardzo młodym śpiewaczkom z Nowego Sącza Julii Wilczek oraz Elizie Gładyś.
 
Artur Marcisz
  • Numer: 3 (468)
  • Data wydania: 20.01.09