Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

To naprawdę wyjątkowa rodzina

09.12.2008 00:00
Zespół folklorystyczny Familijo ze Skrzyszowa obchodzi w tym roku 15-lecie działalności

Z okazji jubileuszu w Ośrodku Kultury w Skrzyszowie odbyła się urodzinowa uroczystość. Szczególnym gościem była senator Maria Pańczyk, pomysłodawca popularnego konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Zespół wielokrotnie występował w tym konkursie.

Mają swoich kibiców 
 Śpiewacy z Familijo zrzeszyli się w listopadzie 1993 roku. Zespół założyła była urzędniczka z Godowa Urszula Santarius. – W zasadzie była to reaktywacja zespołu, który kiedyś działał przy tutejszym Kole Gospodyń Wiejskich. Wówczas przeszłam na emeryturę i mając sporo wolnego czasu doszłam do wniosku, że dobrze byłoby stworzyć w Skrzyszowie zespół folklorystyczny z prawdziwego zdarzenia – opowiada Urszula Santarius, kierownik zespołu.
Jak postanowiła, tak zrobiła. Od tego czasu nieprzerwanie kieruje zespołem, który wystąpił na wielu konkursach i przeglądach. – Dochowaliśmy się nawet wiernego grona kibiców, którzy jeżdżą wspólnie z nami na nasze występy – mówi pani kierownik.

Dla lokalnego społeczeństwa
 Dziś zespół liczy 18 członków. Działa przy Ośrodku Kultury. Największy sukces to zdobycie Nagrody Ministra Kultury za integrację lokalnego społeczeństwa. – Bo też jesteśmy zespołem, który stara się w tej lokalnej społeczności działać i ją integrować. Zawsze staramy się coś robić dla naszego społeczeństwa – przekonuje Urszula Santarius. I rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie w Skrzyszowie imprezę, na której mogło by zabraknąć zespołu „Familijo”.(art)

  • Numer: 50 (462)
  • Data wydania: 09.12.08