Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zawieszasz działalność, idź najpierw do urzędu

14.10.2008 00:00
Zmieniły się przepisy dotyczące możliwości zawieszenia działalności gospodarczej.  Pierwszą instytucją, do której przedsiębiorca musi skierować swoje kroki, jest urząd miasta bądź gminy, a dopiero potem do ZUS.


 Dotychczas biznesmeni mogli zawieszać działalność, ale pojęcie to nie funkcjonowało w obrocie oficjalnym, lecz w znaczeniu potocznym. Oznaczało to czasowe zamknięcie firmy z zamiarem jej prowadzenia w przyszłości. Żadne przepisy nie precyzowały jednak kiedy to trzeba zrobić, na jak długo i pod jakimi warunkami. ZUS zezwalał, by taki bezczynny biznesmen nie płacił składek, bez konieczności wykreślenia wpisu.

Od miesiąca do dwóch lat 
 Narodowy Fundusz Zdrowia mniej liberalnie podchodził do takich przedsiębiorców i uważał, że składki zdrowotne są należne. Wprowadzenie nowelizacji od 20 września uregulowało wszystkie niejasności.
–  Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o swobodzie działalności gospodarczej osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek jawnych, partnerskich, komandytowych i jednoosobowych spółek z o.o., nie zatrudniający  pracowników, mogą zawiesić wykonywanie działalności. Może ono trwać minimum miesiąc, a maksimum 24 miesiące. Krótsze lub dłuższe przerwy nie są dopuszczalne – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku.
 Wiele z osób, które korzystały już wcześniej z czasowego zawieszenia działalności w ZUS-ie o zmianach w przepisach dowiedziało się właśnie w tej instytucji. –  Poszedłem do ZUS-u, żeby złożyć dokumenty na czasowe wyrejestrowanie mojej działalności od 2 października, bo prowadzę sezonowy (wakacyjny) biznes. Wszystko zgłaszałem w ZUS i było w porządku. Teraz urzędniczka z zakładu ubezpieczeń skierowała mnie najpierw do magistratu. Po co tyle zachodu? –  pyta Maciej Adamski.

Zawsze od początku miesiąca
 Jak usłyszeliśmy w ZUS, obecnie, po 20 września,  przedsiębiorca ma obowiązek poinformować o zawieszeniu działalności swój organ ewidencyjny, tj. urząd miasta, gminy, Krajowy Rejestr Sądowy. Dopiero potem wypełnia w ZUS dokumentację dotyczącą wyrejestrowania płatnika składek i wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego – odpowiednio formularze ZUS ZWPA i ZUS ZWUA.
 –  Bardzo ważne jest to, kiedy przedsiębiorca złoży w organie ewidencyjnym informację o zawieszeniu działalności gospodarczej, bowiem zgodnie z przepisami zawieszenie wykonywania działalności wywiera skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia wznowienia jej wykonywania. W związku z tym daty wyrejestrowania i zgłoszenia zawsze będą przypadać na 1. dzień miesiąca – mówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka rybnickiego ZUS-u.
Kolejne zmiany od marca
 Zatem jeżeli przedsiębiorca złoży w urzędzie miasta informację o zawieszeniu działalności w październiku, to nie będzie podlegał ubezpieczeniom –  a tym samym nie ma obowiązku opłacania  składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne –  od 1 listopada.
–  Jeśli natomiast 16 stycznia 2009r. zgłosi wznowienie działalności, to od 1 lutego będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym i składki będzie opłacał też od 1 lutego – dodaje rzeczniczka ZUS.
 Odwieszając działalność jest zobowiązany przekazać dokumentację zgłoszeniową płatnika i ubezpieczonego tj. ZUS ZFA/ZUS ZPA oraz ZUS ZUA/ZUS ZZA.
 Na tym jednak nie koniec. Jak się dowiedzieliśmy, już od 31 marca 2009 r. na przedsiębiorców czekają kolejne zmiany w sposobie zgłaszania informacji dotyczące zawieszania działalności.(red)

  • Numer: 42, (454)
  • Data wydania: 14.10.08