Szermierze robią postępy

07.10.2008 00:00
Udany początek sezonu szermierczego w Górniku Radlin

Bardzo udanie rozpoczęli sezon zawodniczki i zawodnicy Towarzystwa Szermierzy „Górnik Radlin”. Po zmianach kategorii wiekowych, zradlińscy szermierze wystąpili w Pucharze Polski Juniorów Młodszych (kategoria wiekowa do lat 17) we Wrocławiu. Bardzo dobrze zaprezentowała się tam Mirosława Moskwa, która w stawce 76 zawodniczek z 17 klubów zajęła bardzo wysokie 6 miejsce. Zwyciężyła Jagoda Zagała z Piasta Gliwice.
 Tydzień później rozegrane zostały Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych. Reprezentanci TS „Górnik Radlin” wywalczyli w nich trzy medale. W turnieju indywidualnym szpadzistów brązowy medal zdobył Paweł Mika, a indywidualny turniej szpadzistek zakończył się 5 miejscem najlepszej z radlińskich szpadzistek Małgorzaty Bedryj. W turniejach drużynowych zarówno szpadzistki, jak i szpadziści wywalczyli srebrne medale i tytuły wicemistrzów Śląska. Drużyna dziewcząt walczyła w składzie: Małgorzata Bedryj, Mirosława Moskwa, Martyna Krawczyk i Marta Kopocz, natomiast chłopców w składzie: Paweł Mika, Michał Mężyk oraz Mateusz Rok. Trenerami radlińskich szermierzy są Krzysztof Urbański i Bolesław Mika.

Życiowy sukces
Kolejnymi zawodami był turniej Pucharu Polski Juniorów  rozegrany  w Warszawie. W turnieju szpadzistek wystartowało 107 zawodniczek z 19 klubów oraz reprezentantki Białorusi. Ogromną niespodziankę sprawiła 17–letnia szpadzistka TS „Górnik Radlin” Dorota Wycisk, która zajęła 3 miejsce i jak na razie jest to jej życiowy sukces. W tych samych zawodach równoległe trzecie miejsce zajęła radlinianka Dominika Mosler, która od nowego sezonu, jako studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, reprezentuje barwy Klubu Sportowego AZS-AWF Katowice. W czołówce tych zawodów sklasyfikowana została także wspomniana wyżej 16-letnia Mirosława Moskwa, która zajęła czternastą lokatę.

Pod Jasną Górą
 Na planszach Częstochowy walczyli inni reprezentanci radlińskiego środowiska szermierczego, czyli zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trójka Radlin”. W tradycyjnym turnieju CONECO-CUP wystartowało 156 zawodniczek i zawodników urodzonych w latach 1996-1999 reprezentujących klubu szermiercze z całej Polski. W turnieju szpadzistek (roczniki 1996-97) wysoką siódmą lokatę zajęła Nicola Najderska. Wśród chłopców w tej samej kategorii wiekowej 8 miejsce zajął Jakub Ciurko. W turnieju chłopców urodzonych w latach 1998-99 rozegranym na mini szpady 3 miejsce zajął zawodnik UKS „Trójka Radlin” - Bartłomiej Cichaczewski.

Ciągle widoczni
Po tych turniejach powołana została reprezentacja Polski na Puchar Świata Juniorek, który w minioną sobotę odbył się w Warszawie. Dominika Mosler zdobyła tam 3 miejsce, a reprezentująca Górnik Radlin Mirosława Moskwa w swym pierwszym starcie w zawodach na tak wysokim szczeblu wywalczyła 30 pozycję na 86 startujących. W tym samym czasie we Wrocławiu odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików z udziałem zawodników z 3 województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Znakomicie zaprezentowała się tam drużyna szpadzistek Górnika w składzie Ola Sadurska, Mirosława Gojny i Arleta Pierlak, która wywalczyła srebrny medal. W meczu finałowym uległy gospodyniom turnieju z AZS AWF Wrocław wynikiem 40:45, ale po drodze do finału pozostawiły na przegranym polu tak doświadczone ekipy jak Piast Gliwice czy Pałac Młodzieży Katowice.W klasyfikacji indywidualnej 7 miejsce wywalczyła Mirosława Gojny, a brąz zdobył Jakub Ciurko z UKS-u Trójka Radlin.

Wysoko w rankingu
Polski Związek Szermierczy ogłosił także listy rankingowe Juniorów Młodszych wg stanu na 30 września. Wśród szpadzistek 5 miejsce w Polsce zajmuje Mirosława Moskwa, natomiast Małgorzata Bedryj została sklasyfikowana na 14 pozycji. Również wśród szpadzistów 5 miejsce w Polsce zajmuje Michał Mężyk.

Zawalczą o medale
Kolejnym turniejem, w którym całe młodzieżowe środowisko szermiercze z Radlina weźmie udział, będzie Ogólnopolski Turniej Szermierczy z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz II Memoriał Pawła Ratajczaka. Zawody te odbędą się w najbliższy weekend na planszach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie. W sobotę walczyć będą dziewczęta z roczników 1992 i młodsze, a w niedzielę rywalizować ze sobą będą chłopcy w tych samych rocznikach. Marcin Macha

• Numer: 41, (453)
  • Data wydania: 07.10.08