środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Szkoła dla zapracowanych

27.05.2008 00:00
Wykształcenie średnie bez wychodzenia z domu? Czemu nie. Od września będzie to możliwe w   Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu. Placówka jest pierwszą w regionie, która wykorzysta Internet, by umożliwić zdobywanie wykształcenia m.in. niepełnosprawnym oraz osobom pracującym za granicą.

Placówka jest pierwszą w regionie, w której będzie można zdobyć średnie wykształcenie praktycznie nie wychodząc z domu. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla osób wychowujących dzieci, niepełnosprawnych czy tych, którzy próbują pogodzić na przykład pracę za granicą z edukacją. Kształcenie za pomocą e–learningu, czyli przez Internet rozpocznie się już od września. Zgodę na jego wdrożenie wydało już Śląskie Kuratorium Oświaty.

– Innowacja, nad którą pracowali nasi nauczyciele, dotyczy zastąpienia obowiązkowych konsultacji zbiorowych w szkole elementami e–learningu. Od kilku lat wykorzystujemy platformę do wspomagania kształcenia, stąd prosta droga do stworzenia kursów z wykorzystaniem wszystkich możliwości platformy zdalnego nauczania. Jako placówka staramy się śledzić i nadążać za trendami w edukacji, szczególnie ustawicznej, by nie pozostać w tyle – mówi Piotr Kauch, wicedyrektor PCKU.

Konsultacje na bok

Kształceniem przez Internet zostaną objęte klasy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w systemie zaocznym. Dotychczas słuchacze musieli uczestniczyć w tzw. konsultacjach zbiorowych, które odbywały się trzy razy w miesiącu w soboty i niedziele. Nie wszyscy byli w stanie wywiązać się z tego obowiązku, zwłaszcza, kiedy wykonywali jeszcze pracę zawodową.

– To właśnie z tego powodu postanowiliśmy wprowadzić elementy nauczania przez Internet, aby ograniczyć liczbę wizyt w szkole – dodaje wicedyrektor.

Od września osoby, które wybiorą naukę w trybie internetowym, do szkoły  przyjadą tylko na egzaminy z poszczególnych przedmiotów.

– Niewątpliwe atuty nauczania przez Internet to całodobowy dostęp do ćwiczeń i materiałów, dający możliwość nauki w dogodnym dla słuchacza terminie i w dowolnym miejscu – wyjaśnia Piotr Kauch.

Nie trzeba płacić

Dyrekcja placówki zapewnia, że jest przygotowana do wdrożenia takiego systemu nauczania. Niedawno piętnastu nauczycieli szkoły ukończyło studia podyplomowe z nauczania na odległość.

– Platforma edukacyjna plus nowoczesne pracownie multimedialne to zaplecze techniczne, które umożliwi realizację zadania – mówi Jan Kopczyński, dyrektor PCKU.

Kolejnym atutem jest to, że za naukę nie trzeba w ogóle płacić, a uczniowie otrzymają świadectwo ukończenia szkoły tak jak ich koledzy z tradycyjnych szkół. Będą także mogli zdawać egzamin dojrzałości.

(j.sp)

  • Numer: 22 (435)
  • Data wydania: 27.05.08