Praca dla uczniów
Kilkudziesięciu przyszłych uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie będzie miało zapewnioną pracę zaraz po ukończeniu szkoły. Mowa o tych, którzy od przyszłego roku szkolnego zdecydują się na zapisanie do dwóch nowo otwartych klas górniczych. Czekają na nich 64 miejsca, a po ukończeniu szkoły zawodowej praca w jednej z kopalni należących do Kompani, Węglowej S.A. To efekt rozszerzenia współpracy, jaką Starostwo Powiatowe nawiązało z Kompanią Węglową. Do tej pory na podobne udogodnienia mogli liczyć przyszli górnicy kształceni przez Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu.
Dyrektor szczęśliwy
Dyrekcja szkoły z Radlina nie kryje zadowolenia. Pracę otrzymają także uczniowie klas górniczych, które już w szkole działają. – Myślę, że to ważne w takim mieście jak Radlin. Ci młodzi ludzie nie będą musieli szukać pracy, co przecież dla wielu w dalszym ciągu jest problemem. Ona będzie na nich po prostu czekać – mówi Jarosław Rudol, dyrektor radlińskiej placówki.
Jego słowa potwierdza Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. – Do 2015 roku chcemy przyjąć 23 tys. pracowników. Z tego 1,4 tys. rocznie mają stanowić absolwenci szkół zawodowych, kształcących w zawodzie górnika – twierdzi Madej.
Zainteresowanie pewne
Na razie nie wiadomo, jakie będzie zainteresowanie nauką w nowych klasach. Można jednak założyć, że spore, bo praca w kopalniach jest coraz bardziej popularna i perspektywiczna. – Żywotność kopalni Marcel obliczana jest na około 35 lat. Podobnie innych kopalni, może poza wyjątkiem KWK Anna–Rydułtowy – mówi Rudol. A to oznacza, możliwość pracy aż do osiąg-nięcia wieku emerytalnego.
Praktyki w sztolni
Nauka w klasach górniczych będzie trwać trzy lata. Szkoła będzie kształcić w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. Część zajęć odbywać będzie się w szkolnej sztolni, znajdującej się przy Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu. W ostatniej klasie, przyszli górnicy będą odbywać już praktyki na wybranych kopalniach.
Artur Marcisz
Najnowsze komentarze