Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Pomaganie fajna rzecz…

23.10.2007 00:00
Na świecie za jednego dolara dziennie żyje 900 mln ludzi. 17 października obchodzono Dzień Walki z Ubóstwem.

 Konferencję poświęconą biedzie i cierpieniu ludzi jej doświadczających zorganizowano w Zespole Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. Data spotkania była nieprzypadkowa - to Dzień Walki z Ubóstwem.

- W Polsce żyje ok. 4 mln osób poniżej progu ubóstwa z tym, że ten próg to nie jest minimum dolar dziennie potrzebny na przeżycie. Ludzie mają co do garnka włożyć i jest woda pitna, nikt nie umiera na biegunkę jak w innych krajach świata. Na naszym globie za 1 dolara dziennie żyje 900 mln osób - mówił podczas konferencji Tadeusz Szczepaniak z krakowskiego biura Polskiej Akcji Humanitarnej.

W konferencji oprócz przedstawiciela starosty, który był jej organizatorem, uczestniczyli m.in. wodzisławscy radni, nauczyciele, ks. dziekan Bogusław Płonka i prezydent Mieczysław Kieca. W kilku słowach zaznaczył on, że każdy z nas powinien czasem zwolnić i zastanowić się nad losem najbiedniejszych. Swoją uwagę skupił na edukacji i zaprezentowanych podczas konferencji pracach uczniów.  - Na plakacie wykonanym przez Dariusza Dudę przeczytałem: „Pomaganie fajna rzecz, więc pomagać ludziom chcę". To bardzo mi się spodobało, gratuluję Darkowi takiej postawy - stwierdził prezydent Kieca.

Radlin Konferencję na temat walki z ubóstwem zorganizowano także w Radlinie. - Dbajmy o dzieci, żeby bieda nie była dziedziczona - apelowała Krystyna Kryszewska, kierowniczka miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W Radlinie osób i instytucji niosących pomoc potrzebującym nie brakuje. Wydawane są bezpłatne posiłki, funkcjonuje mieszkanie adaptacyjne dla osób bezdomnych, są grupy wsparcia, punkt konsultacyjny dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. To tylko niektóre formy niesienia pomocy, bo lista jest o wiele dłuższa. Często w organizacjach pozarządowych działają wolontariusze, którzy swoją pracę wykonują bezinteresownie z potrzeby serca. Tych najbardziej aktywnych władze miasta postanowiły w tym roku po raz pierwszy wyróżnić. Pamiątkowe dyplomy i upominki wykonane przez dzieci ze świetlicy środowiskowej otrzymali: Ewa Spas, Izabela Henning, Jan Racławski, Jan Holzenbach, Małgorzata Kaletka i Maciej Grzebiniowski.

(raj, j.sp)

  • Numer: 43 (405)
  • Data wydania: 23.10.07