Udało się cofnąć czas
Tutejszy Wiejski Ośrodek Kultury stworzył projekt „Czar starej fotografii - śladem historii Godowa". Jego efektem jest wystawa, na której mieszkańcy Godowa mogą obejrzeć przeróżne zdjęcia z przed kilkudziesięciu lat. Na niektórych fotografiach uwieczniono ponadto charakterystyczne budynki, które już zniknęły,bądź wkrótce znikną z krajobrazu tej miejscowości. Na wystawie umieszczono około 140 zdjęć. Będzie ona otwarta do końca roku. Najciekawsze fotografie zostały opublikowane w wydanym w ramach projektu albumie „Godów na starej fotografii". Album jest niezwykłym zapisem ostatnich stu lat historii sołectwa Godów. Możemy się z niego dowiedzieć m.in. o dziejach tutejszej parafii, szkoły podstawowej, klubu piłkarskiego „Olza". Publikowane fotografie opowiadają też o życiu zwyczajnych mieszkańców. Album oglądać można w gminnych bibliotekach.
Stworzenie projektu nie byłoby możliwe bez udziału tutejszych mieszkańców, którzy przynieśli bardzo wiele starych i ciekawych zdjęć, ale też i dokumentów. Dzięki temu udało się zrobić jeszcze jedną rzecz. - Wystawa nie jest celem samym w sobie. Chcieliśmy przede wszystkim stworzyć swego rodzaju bank informacji o naszej miejscowości. Często nasza młodzież pyta, gdzie można dostać informacje o historii miejsca, w którym się wychowała. I często nie znajduje odpowiedzi. A poprzez taki projekt problem ten w dużej mierze zostanie rozwiązany - wyjaśnia Tatiana Sikora, dyrektorka WOK Godów.
Projekt powstał m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Działa Lokalnie V" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej w Czerwionce Leszczynach.
Artur Marcisz
Najnowsze komentarze