Lokatorzy dopłacą za wyższy standard
Miasto ma w swoich zasobach 32 mieszkania komunalne. Ich standard jest bardzo różny. Część jest już wyremontowana, wyposażona w łazienkę z pełnym węzłem sanitarnym. Inne powinny być raczej lokalami socjalnymi, bo nawet toalety znajdują się na korytarzu, nie ma centralnego ogrzewania. Mieszkania przyznaje komisja m.in. rodzinom wielodzietnym, których dochód nie przekracza 597,46 zł na osobę. Bywa jednak tak, że lokatorzy traktują to jak prezent od miasta, o który nie trzeba ani dbać ani płacić. Kilkanaście pozwów już zostało skierowanych do sądu, bo lokatorzy mają ogromne zaległości w opłatach czynszu.
– Temat mieszkań komunalnych był przez ostatnie lata traktowany po macoszemu. Potrzebne są naprawdę spore zmiany, żeby to uporządkować, ale decyzje będą pewnie trudne – mówił podczas sesji rady miasta Tomasz Dzierżawa, wiceburmistrz Pszowa.
Sprawy faktycznie wymagają podjęcia zdecydowanych kroków, bo budynki, w których znajdują się lokale liczą kilkadziesiąt lat i są w opłakanym stanie, a na remonty w budżecie miasta nie ma. Niektóre lokale remontowane są w ramach przyjętego kilka lat temu projektu. Tak jest np. w przypadku mieszkań przy ul. Traugutta. Tutaj na zaadoptowanie poddasza miasto będzie musiało wyłożyć 45 tysięcy. Za te pieniądze będą położone nowe instalacje, wykonane ścianki działowe, a także kafle w łazience razem z niezbędną armaturą.
– Nie może być tak, że z naszych podatków dajemy komuś tak wykończone mieszkanie, a potem ktoś to zniszczy lub wcale nie będzie płacił. Trzeba pomyśleć o wprowadzeniu kaucji za mieszkanie i zróżnicowaniu w końcu opłat czynszowych – domagał się radny Ignacy Basztoń.
Sprawa nie jest jednak taka prosta, bo lokale otrzymują ludzie o bardzo niskich dochodach.
– Kaucja nie wchodzi w grę. Będziemy musieli pomyśleć o obniżeniu standardu tych mieszkań i na pewno o zmianie stawek czynszowych.
Obecnie lokatorzy mieszkań komunalnych płacą 1,87 zł za metr kwadratowy.
(j.sp)
Najnowsze komentarze