Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Goście ze Wschodu

03.07.2007 00:00
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych gościli rówieśników z Ukrainy. Dwudziestoosobowa grupa przyjechała do Pszowa w ramach wymiany organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Koordynatorkami projektu są Mirela Chodyko i Joanna Karuz-Zalewska, nauczycielki z ZSP.

Uczniowie szkoły w Doniecku w Polsce byli ponad tydzień. Zwiedzili Kraków, Wisłę, Pszczynę. Były także wspólne z polską młodzieżą zajęcia, podczas których grupy prezentowały kulturę i historię swoich narodów. Młodzi ludzie nie mieli kłopotów z porozumiewaniem się, bo choć język rosyjski zna już dzisiaj niewielu, to komunikacja w języku angielskim nie sprawiała nikomu większych trudności. Nawiązały się nowe przyjaźnie, które jak zapewniają młodzi ludzie będą podtrzymywane nawet po wyjeździe gości.

– Jestem pierwszy raz w Polsce, ale po prostu zakochałem się w waszym kraju. Urzekł mnie przepiękny Kraków i polskie dziewczęta – mówi Sasza Kalietnikow.

Sasza jako jedyny w grupie mówi po polsku, bo jego dziadek był Polakiem.

– Choć mam polskie korzenie, języka zacząłem uczyć się dopiero miesiąc temu – mówi.

(j.sp)

  • Numer: 27 (389)
  • Data wydania: 03.07.07