Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Ślązak o Ślązakach

26.06.2007 00:00
„Chodzi mi o to by Śląska w oczach Warszawy był prawdziwy” – mówi prof. Józef Musioł, kolejny gość Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Spotkanie zorganizowano 21 czerwca. Oczywiście tematem głównym prezentowanym przez tę wybitną postać był Śląsk i Ślązacy. Prof. Musioł od lat przypomina mieszkającym tutaj ludziom, że nie powinni mieć kompleksów przed mieszkańcami innych regionów Polski. Zrobił to w Wodzisławiu ponownie.

– Gdyby nie Ślązacy, to jeszcze długo po wojnie warszawiacy na drugi brzeg Wisły przeprawialiby się łódkami. To Ślązacy wybudowali tam most – przypomniał Józef Musioł. Jego zdaniem Ślązacy powinni głośno mówić o przywiązaniu do śląskiej kultury, języka i tradycji. Nie zawsze to jednak pomaga. – W Polsce mamy wybitnych ludzi – Ślązaków. Wielu z nich żyje w stolicy. Zastanawiałem się wielokrotnie dlaczego niezbyt często opowiadają o swoim pochodzeniu. Teraz już wiem. To im nie pomaga w pracy – dodaje profesor.

Gość wodzisławskiej biblioteki przypomniał, że dla uhonorowania zasług wybitnych Ślązaków od lat przyznawana jest nagroda Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Jako pierwszy odebrał ją wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Jest w tym gronie m.in. aktor z Godowa Franciszek Pieczka, kardiochirurg Andrzej Bochenek i abp opolski Andrzej Nosol.

(raj)

  • Numer: 26 (388)
  • Data wydania: 26.06.07