Azbest musi zniknąć
Od 2003 roku wywieziono z miasta ponad 200 ton materiałów zawierających trujący azbest. Ile jeszcze na terenie miasta zostało obiektów, przy budowie których użyto azbestu, pokaże inwentaryzacja, którą prowadzi Urząd Miasta.
Niebezpieczne włókna
Azbest jest najbardziej niebezpiecznym czynnikiem rakotwórczym. Mikroskopijne włókna, które dostaną się do płuc pozostają w nich do końca. Choroby rozwijają się nawet po kilkudziesięciu latach od czasu kontaktu z azbestem. Każdy właściciel budynku, w którym został wykorzystany azbest ma obowiązek zgłosić ten fakt do miejscowego magistratu.
Samowolka niebezpieczna
Przy usuwaniu materiałów azbestowych z nieruchomości mieszkańcy mogą liczyć na pomoc finansową ze strony magistratu, który na ten cel pozyskał fundusze m.in. z powiatowego i gminnego funduszu ochrony środowiska. Dzięki temu usługa ta kosztuje właściciela budynku około 140 złotych. Usuwaniem azbestu zajmuje się wyspecjalizowana firma. Jej pracownicy używają jednorazowej odzieży ochronnej, specjalnych masek na twarz. Potem azbest pakowany jest w folię o grubości minimum 2 mm i wywożony w przypadku Rydułtów na składowisko odpadów niebezpiecznych do Knurowa.
– Przestrzegam wszystkich, którzy chcieliby to robić na własną rękę. Włókna azbestowe są bardzo szkodliwe. Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość niebezpieczeństwa i informuje nas o przypadkach samodzielnych prób zdejmowania pokryć zawierających azbest – mówi Tadeusz Dragon z UM w Rydułtowach.
Nie warto czekać
O ile usunięcie dachu zwierającego azbest nie obciąża budżetu właścicieli budynku, to już sporym wydatkiem jest położenie nowego dachu. Dlatego być może jeszcze wiele osób nie zgłosiło swoich budynków w urzędzie.
– Nie warto czekać. Krajowy Program Usuwania Azbestu zakłada, iż do 2032 roku nie może być już nigdzie obiektów, przy budowie których użyto tego niebezpiecznego materiału – dodaje Tadeusz Dragon.
Więcej informacji na ten temat udziela Referat Ochrony Środowiska UM w Rydułtowach. Wnioski na dofinansowanie składa się do 15 września roku poprzedzającego planowane usunięcie odpadu.
Justyna Pasierb
Najnowsze komentarze